Skip to content Skip to navigation

Putování po hradech a zámcích na několik etap. (Jaromír Šiša)

article_photo19. dubna 2019,  13:52

Dva roky jezdícího focení vydalo dostatek fotek, aby výsledek dal na čtyři zámecké a hradní fotoblogy.

První výprava vede na Moravu. A kdo ví, třeba zběžné proběhnutí na monitoru poslouží jako možný tip na výlet.

VŠECHNY OBRÁZKY JSOU MOJE A KLIKACÍ

Obejít to nešlo, na kole nemám takovou výkonnost, a tak vyhrála třetí varianta.

article_photo

Moravská Třebová aneb renesanční perla za humny. Expozice nabízí alchymistickou laboratoř i středověkou mučírnu.

article_photo

Na nádvoří stojí šest slunečních hodin, vytesaných do pískovcových bloků. Pocházejí zřejmě z roku 1558.

article_photo

Městečko Trnávka, zřícenina hradu Cimburk. Původně pevnost, po třicetileté válce opuštěný. Byl tu nalezen poklad 2500 stříbrných mincí ze 13. století, který je uložen v Národním muzeu.

article_photo

Jaroměřice. Osada převzala název po jednom z arcibiskupů, Jaromírovi. V chodbách prý dodnes straší bezhlavý rytíř Beštěrenec, což je málo pravděpodobné, protože dnes složí jako mateřská školka a obecní úřad.

article_photo

Velké Opatovice. Barokní zámek sloužil po roce 1948 k obecným účelům, stejně jako dnes. V roce 1978 část zámku vyhořela a

article_photo

byl k němu přistavěn tento zvláštní objekt.

article_photo

Konice nejsou až tak známé, ale zaujala mě sekera zaseknutá před zámkem. Můžete hádat, jestli je celá vykovaná nebo z plechu.

article_photo

Zámek Šebetov. Svého času letní rezidence členů kláštera Hradisko. Dnes slouží seniorům. K procházkám slouží rozsáhlý park.

article_photo

Nejdříve trochu nejistoty,

article_photo

ale teď už je to jasné. Bouzov je nejenom vyhledávaný turisty, ale také filmaři. Točilo se to 31 filmů. Jako první v roce 1959 pohádka O medvědu Ondřejovi.

article_photo

Úsov, druhý článek výletů z oblíbeného kolečka školních výletů. V jeho místnostech a schodištích visí 700 kusů různých parohů.

article_photo

Javoříčko. I když tématicky příliš neladí, patří pevně do trojkolečka školních výletů Bouzov, Úsov. Nacisté vyhladili obec pár dní před koncem války.

article_photo

Opět trochu nejistoty.

article_photo

Samozřejmě Plumlov. Byl tu desátý sraz velorexů a tak třeba zámecká zabijačka.

article_photo

Během celé sezony se tu pořádá spousta zajímavých akcí.

article_photo

Čechy pod Košířem. Součástí je rozsáhlá zámecká zahrada s řadou drobných staveb, mimo jiné empírový altán, který sloužil jako ateliér Josefu Mánesovi.

article_photo

Doporučuji navštívit také famózní muzeum kočárů.

article_photo

K tomu se tu každý rok pořádá kočárová sláva s názvem Josefkol

article_photo

Přemyslovský olomoucký hrad. Právě zde vymřeli roku 1406 vraždou Václava III. Přemyslovci. Dominantou areálu je katedrála svatého Václava. Její zadní věž je vysoká 100 metrů.

article_photo

Tovačov, Tovačov tovačovský zámek, nebyl bych vojákem kdyby ne galánek...tak to je on. Věž se jmenuje Spanilá a měří 96 metrů

article_photo

Chropyně. Zámek je spojen s moravským králem Ječmínkem. V rytířském sále je unikátní expozice zbraní. Na prohlídku stačí skupina jen dvou lidí.

article_photo

Náměšť na Hané. Poslední hrabě ho prodal obchodníkovi se železem Františku Ottahalovi opravdu s dvěma t. Dnes je majetkem města a potěšit se můžete míšenským porcelánem a expozicí dětských kočárků.

article_photo

article_photo

Renesanční zámek Velké Losiny. Unikátní je především rytířský sál. Neblahou proslulost získal procesy s čarodějnicemi. Byl zde točen i film Kladivo na čarodějnice.

article_photo

article_photo

Janovice. Původní gotická tvrz, přestavěná na renesanční zámeček a ve své době ukrývala jednu z největších a nejbohatších soukromých knihoven. Po válce sloužil jako archiv.

article_photo

Javorník, zámek Jánský vrch. Stojí na skalnatém výběžku a nedá se přehlédnout. Mimo jiné skrývá největší sbírku dýmek ve střední Evropě.

article_photo

Jsme zhruba v polovině výletu a čas k obědu.

article_photo

Slezské Rudoltice. Ve 2. světové válce zde sídlila část Goebbelsova ministerstva propagandy a informace byly předávány přímo do Hitlerova hlavního stanu. Později byl v zámku prováděn výcvik Hitlerjugend.

article_photo

Zámek Linhartovy. Stojí na hranicích. Kolem jedete jak po naši tak po polské straně. Od poslední přestavby v osmnáctém století, je v původní podobě. Je tu umístěna stálá expozice šicích a pletacích strojů, vzácné keramiky, citer, historie četnictva nebo galerii harmonií.

article_photo

Státní zámek Raduň. Prohlídková trasa vede i podzemím. K zámku je přilepený lesopark, rybník a sýpka.

article_photo

article_photo

Hradec nad Moravicí. Atraktivní zámek s jedním z největších lesoparků u nás. Park je otevřen do okolní přírody. V zámku pobývala řada slavných osobností, například L. van Beethoven, F. Liszt a N. Paganini.

article_photo

article_photo

Stará Ves nad Ondřejnicí. Ojedinělá štuková výzdoba s pozoruhodnou věží. Zámek dnes slouží ke kulturním akcím, jak v interiérech, tak na nádvoří nebo v zámeckém parku.

article_photo

Karviná zámek Fryštát. Původně empírového zámku měl po roce 1948 osud podobný mnoha jiným. Byl "dostavěn" sídlily v něm různé úřady. Ke změně došlo hned po roce 1990. Dnes v něm je expozice šlechtického bydlení a jeho parkem se dostanete až k lázním Darkov.

article_photo

article_photo

Slezskoostravský hrad. V důsledku poddolování poklesl o 16 metrů. v roce 1958 na něj byl dokonce vydán demoliční výměr. Dnes je oblíbeným výletním místem, kde se konají různé kulturní akce.

article_photo

Tím výčet hradů a zámků v Ostravě nekončí. Svého času jich tu v miniaturním provedení stálo mnohem víc.

article_photo

Hrad Štramberk s jednou z nejznámějších věží známou jako Trúba. Slouží jako rozhledna s báječným pohledem do krajiny.

article_photo

Žerotínský zámek Nový Jičín. Atrakcí je expozice Nechte na hlavě, která čítá na 600 pokrývek, včetně kolekce pokrývek hlav významných našich osobností, jako například klobouk T.G. Masaryka, Františka Palackého, Jana Nerudy, Petra Bezruče a dalších.

article_photo

Zámek Hustopeče nad Bečvou byl po roce 1945 zestátněn nyní v majetku městyse. Prošel rozsáhlou rekonstrukci. O víkendech se provádí prohlídka s možnou degustací vín.

article_photo

 

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Jeho devastaci zahájili Švédové a dorazila ho kasárna a ženská káznice. Během prohlídky lze zhládnout i sbírku gobelínů z místní manufaktury. Část arkády je zasklena.

article_photo

Zámek Vsetín, je nejstarší historickou budovou Valašska. Životu na Valašku se věnují i expozice. Věž je přístupná jako rozhledna.

article_photo

Film Kulový blesk a nesmrtelná hláška...Na druhou kolek přijede vlak z Vizovic...Ale mají tu i noblesní zámek.

article_photo

article_photo

Zámek Slušovice, vybudovaný v dobách vrcholného socialismu jako hotel u dostihové dráhy. Dnes opuštěných.

article_photo

Nový Světlov. Vystavěný v anglické tudorovské gotice. Byl vypleněn Turky. Jezdil sem Josef Mánes vyučovat dceru majitelky Žofie Haugvicové. Pro veřejnost byl zámek slavnostně otevřen roku 2011. V prostorách se nachází nová hudební a divadelní aréna, hotel a restaurace.

article_photo

Přílepy. Zámek v majetku obce a nepřístupný. Od roku 1955 do 1985 zde byla vyhlášená porodnice a gynekologická klinika.

article_photo

article_photo

Když vidím tu židli a jsme kousek od Přerova, navrhuji přestávku a trochu občerstvení. Příště vyražíme dál.

article_photo

Jaromír Šiša

Autor článku: