Skip to content Skip to navigation

Slušnost versus sprostota (Tomáš Vodvářka)

Související obrázek24. října 2018,  12:06

Ředitel teplického gymnázia pan Zdeněk Bergman bude nejspíše čelit snahám o jeho odvolání. Důvodem je to, že lpěl na zásadě slušnosti.

Po vulgárních projevech nemocné hlavy státu, které byly vysílány do veřejného prostoru a to nikoli po 22.00 hodině a nikoli poprvé v dějinách presidentství Miloše Zemana, se ředitel rozhodl, že jedince, který se vyjadřuje stylem, za který on ze své pozice ředitele uděluje studentům důtky, nebude dále trpět a dá odstranit jeho fotografie z učeben a uloží je do kompostu.

V normální zemi by podobná situace nikdy nemohla nastat. V normální zemi totiž hlava státu nepotřebuje používat ve veřejných projevech slovník, který se zhusta používá v nápravně-výchovných ústavech a to ještě mezi chovanci. V normální zemi by v případě podobného projevu hlavy státu následoval impeachment - tedy odvolání z funkce, pokud by tak ona hlava státu neučinila ihned sama a to pro ztrátu sebekontroly. V normální zemi by pak nemusel ředitel žákům vysvětlovat, proč jim za podobný slovník uděluje důtku a čelit jejich oprávněným námitkám, že tak přece mluví jejich představitel země.

U nás je to navíc pikantní v tom, že jedním z hlavních kritiků postupu pana ředitele je poslankyně za stranu SPD slečna/paní Tereza Hyťhová. Jde o stejnou osobu, která měla pochopení pro ty občany, kteří se po zveřejnění fotografie prvňáčků rozdílné pleti a původu předháněli ve způsobech jejich likvidace. Poslankyně Hyťhová je naopak pohoršena postupem pana ředitele, který důsledně lpí na zásadě slušného chování a to bez ohledu, jde-li o studenta jeho školy nebo hlavy státu. To, že jde o prestižní gymnázium s vysokou úspěšností studentů při přijetí na vysoké školy, je nejspíše zcela zanedbatelný fakt.

Bude velmi zajímavé sledovat, jak dopadne předvolání pana ředitele na kobereček, kde bude čelit radnímu Petru Šmídovi, členu SPD. I ten je totiž "pohoršen" přístupem Zdenka Bergmana vůči hlavě státu. Bylo by možná dobré vědět, jestli pana radního aspoň trochu nepohoršila jeho stranická souputnice Hyťhová při "chápání" jedinců, kteří navrhovali zmíněné prvňáčky zplynovat.

Vítejte ve zlých časech.

Tomáš Vodvářka

Rubrika: 
Autor článku: