Skip to content Skip to navigation

Soudruzi, úkoly plníme a socialismus budujeme (Tomáš Flaška)

Tomáš Flaška4. srpna 2020,  14:15

Tak nějak by se dalo popsat budovatelské nadšení před rokem 1989. Sice to bylo jinak, ale tehdejší pohlaváři museli vše dostat narůžovo.

A dnešní taky.

Před návštěvou funkcionáře KSČ se vše uklízelo, opravovalo, lakovalo, někdy se pokládal i nový asfalt. Na vojně jsem zažil na podzim i trhání zbylých listů ze stromů. Nejdůležitější byla správná úprava nástěnky a výběr pracovníků, kteří se budou směti se vzácnou návštěvou setkat. A nyní se náš poctivý pan premiér se svým pilným ministrem dopravy rozhodli navštívit železnici v Olomouckém kraji, což vyprovokovalo jednoho z přednostů Správy železnic aby na vzácnou návštěvu připravil své podřízené.

Vyzývám a ukládám:

  • Vzornou ústrojovou kázeň, upravenost, čistota, oholené tváře.

  • Perfektní vystupování. Vstoupí-li premiér do dopravní kanceláře, výpravčí se představí a stručně zhodnotí provozní situaci. Neopomene přivítat i generálního ředitele.

Modelová situace:

  • Dluhonice: Dobrý den pane premiére, výpravčí Vratislav Vracel. Vítáme vás na Moravě. Náročná výluková činnost, ale vše zvládáme.

  • Olomouc hl. n.: Dobrý den pane premiére, vedoucí směny Alois Našinec (Lojzo, budeš mít bílou košili s dlouhým rukávem, aby zakryla tetování). Vítáme vás na Hané. Jezdíme dobře, skoro včas.

  • Šternberk: Dobrý den pane premiére, výpravčí Jarmil Čuba. Vítáme vás na Moravě. Se stavbou dobrá spolupráce, náhradní autobusová doprava do Olomouce bezproblémová.
    Po odchodu ne pouze nashledanou, ale nashledanou, děkujeme za návštěvu.

  • Výpravčí zítřejší denní směny provedou kontrolu se zaměřením na funkčnost výtahů, eskalátorů, dodržování a kvalitu úklidu, doplnění dezinfekčních prostředků (ve vestibulu i na svých pracovištích), kontrolu nápisů, kontrolu trojjazyčné verze vývěsky na koronavirus. Odstraní přeplácané vývěsky stejného typu a neopomene odstranit zbytky lepící pásky.

 

Trochu to připomíná i předpisové hlášení za socíku na vojně: "Soudruhu plukovníku! Četař Flaška! Po dobu mé služby se nic mimořádného nestalo! Rota na cvičišti při plnění úkolů bojového výcviku!"

Myslím, že oba naši zmínění pánové návštěvníci už nic příliš narůžovo lakovat nepotřebují. Jejich mateřská strana (dnes to není KSČ ale ANO) už proslula tím, že rekonstruovanou D1 zařadila mezi novostavby dálnic, aby ta čísla vypadala mnohem lépe. A pan ministr Havlíček si tentokrát ještě přisadil u železnice, když budovanou trať Olomouc – Uničov projektovanou na rychlost 160 km/hod označil za „rychlotrať“.

Vzpomněl jsem si na lokálku z Madridu do Toleda, kde se jezdí 200 km/hod. To je pro pana ministra asi „kosmotrať“. A rychlovlaky ve Francii, Německu, Španělsku, Belgii... kde se jezdí nad 300 km/hod jsou pro pana ministra už asi mimo představivost. Nechci psát chápání.

Ale hlavně že jejich návštěva byla vzorně připravena a pánové se na Olomoucku jistě cítili dobře.

Tomáš Flaška

Autor článku: