Skip to content Skip to navigation

Sudety krásné, Sudety mé, aneb zde domov můj (Miroslav Václavek)

Před Jelení studánkou.24. září 2019,  11:54

Máte už dost pohledů na zloděje poplácávající se po zádech a rozdávajících si pardony?

Máte plné zuby opileckých řečí nejvyššího ústavního činitele? Už se vám ekluje, že se vám proruští a pročínští kolaboranti smějí do obličeje?

Máte recht, ale naštěstí je naše Česká Republika krásná a Sudety patří mezi její nejhezčí kouty a Jeseníky jsou její nejkrásnější hory a vy si prosím pěkně nenechejte těmito lumpy vzít radost ze života a rezignovat, ale úplně naopak. Potěšte se a naberte sil. Pojďte tedy se mnou na jednu z nejhezčích jesenických túr, povzneste se až nad mraky, kde je to k nebi jen malý kousíček, kde se zaručeně s žádným z těch o nichž hovořím nepotkáte, neboť v našich horách potkáte jen lidi dobré, protože tam nahoru musí každý pěkně po svých a bahno, to jak známo leží na dně tam dole. Kde? No tam dole pod námi, protože jsme právě vkročili tam, kde vládne dobrý pastýř Gil, tam kde vám mezi prsty protékají oblaka a kde vám prší pod nohama.

Jelení studánka

Cestou na Ztracené kameny.

Na hřebenech.

Vysoká hole.

Pohled do hlubin Jeseníků.

Pod Ztracenými kameny.

Ztracené kameny.

Slezská Harta z hřebenů hor.

article_photo

Vysoká hole.

Divočina pod Mravenečníkem.

i mlha, může být cíl...

Mezi nebem a zemí.

Altvater und Petersteine.

Jeseníky jsou nejkrásnější na podzim. Ostatně od toho se odvíjí i jejich jméno.

Vysoká hole s betonovými základy pro německý radar.

Jesenická tundra.

Traťová cesta do podzimu.

Jedna z cest.

Světlohra.

Na cestě do mraků.

Před Jelení studánkou.

Autor blogu na Ztracených kamenech.

A i když se to z fotek nezdá tak zima byla ukrutná, chvílemi sněžilo, že nebylo vidět na krok, až byl autor blogu na vážkách, zde neuřezat kleč, nenazdobit ji a nerozdat si vánoční dárky, ale Jeseníky zase daly účastníkům výpravy ze Skřítku přes hřebeny na Ovčárnu, Praděd a údolím Bílé Opavy, což je bratru dobrých pětadvacet kilásků v horách, bonus toho, že jsme je měli jen sami pro sebe. Protože počasí bylo, že by nejen psa, ale ani turistu na hory nikdo nevyhnal. Jenže my jsme otužilí horalé a native sudeťáci, pro které je právě takové počasí takovým, na které jsou zvyklí od narození a tak jsme si celou túru náramně užili. Tak se mějte krásně a přijeďte k nám. Ale zase aby vás nebylo moc! Jen tak akorát na pár pozdravení tam nahoře. A nenechte se otrávit! Nikdy a nikým. Kéž vám k tomu mé fotografie poslouží jako protijed.

Miroslav Václavek

Autor článku: