Skip to content Skip to navigation

Tak už jen tři milióny (Tomáš Vodvářka)

2Výsledek obrázku pro Zeman0. května 2018,  10:47

Z původního přání být presidentem dolních deseti miliónů jsou již jen tři. Zbylých sedm včetně jedné ústavní instituce tvoří nejspíše obtížnou a nepotřebnou skupinu.

O třech miliónech voličů se zmínila hlava státu při dotazu, co říká na případnou aktivitu Senátu České republiky ohledně podnětu soudního přešetření, zda-li se pan Miloš Zeman nedopustil vlastizrady. Dle jeho názoru je odpovědný jen svým volitelům, zatímco ti ostatní jsou tím pádem zanedbatelní.

Zdá se, že jeho slib pro druhé volební období, že bude vstřícnější a klidnější než v tom prvním, se rozplynul stejně, jako stamiliardové investice z Číny. Po prvotním doporučení o držení huby těch, kteří podporovali jeho protikandidáta, se dostáváme již na úroveň pohrdání ústavními institucemi. Senát, ať se to komu líbí či ne, prokázal svou oprávněnost při korekci zhůvěřilostí, produkované některými politickými subjekty. Vymyšlená pomalejší obměna členů Senátu znemožňuje parlamentní tsunami, jehož jsme svědky nyní, kdy z řetězů urvaná vláda v demisi likviduje bezpečnostní složky, které by měly být logicky zcela apolitické.

Nepřímá výzva hlavy státu, ať i členové Senátu laskavé drží hubu, přináší do našeho politického kotlíku další novou ingredienci. Doposud se pan president strefoval do jednotlivých poslanců, kteří měli jedinou vlastnost, že nepodkuřovali a dovolili si luxus vlastního názoru, odlišného od projevů na televizi Barrandov. Nyní tedy ústy hlavy státu je Senát zanedbatelnou institucí a rozhodující slovo má pouze jeho voličská základna. Pakliže se takto vysloví ( a nejspíše při plném vědomí ) nejvyšší ústavní činitel, jde o nepřímou výzvu k likvidaci zastupitelské demokracie, výzvu k pohrdání institucemi, k nimž sice můžeme mít spoustu výhrad, avšak jsou jistotou a pilířem stávajícího systému.

Nedávno běžel v České televizi velmi dobrý pětidílný seriál Rudí presidenti. Vedle věrnosti Sovětskému svazu měli ještě jednu společnou vlastnost. V době jejich instalace do funkce byli politicky silní a na konci již byli jen směšnými figurkami.

Zdá se, že nastal čas k natočení dalšího dílu.

Tomáš Vodvářka

Autor článku: