Skip to content Skip to navigation

Technik, podnikatel, ale především člověk (Jan Šinágl)

1. června 2016,  07:52

Jednou z osobností, která právem patří mezi významné představitele Zdic byl pan Václav Zykán.

 

Svým talentem, houževnatou prací vybudoval závod jehož výrobky přispěly významnou měrou k propagaci města nejen v tehdejším Československu, ale i v zahraničí.

Ve třicátých letech minulého století si pro své podnikatelské záměry pronajal od pana Marka, tehdy nepoužívanou budovu. Postupně vloženými investicemi začal vyrábět v té době velice žádané elektrické spotřebiče - vařiče, žehličky, dále pak ponorné vařiče, elektrická kamínka a teplomety, dokonce i ohřívače piva pro zvláště citlivé jednotlivce. Protože se výroba zdárně rozvíjela, dokoupil další strojní zařízení a začal vyrábět elektrické pečící trouby a sporáky. Podnik rozšířil o přístavbu smaltovny, brusírny a jídelnu pro zaměstnance.

Nevzdal se ani když nešťastnou náhodou podnik dne 25.března1944 vyhořel. Právě naopak! Při obnově závodu přistavěl na stávající objekty první patro, kam umístil konečnou montáž výrobků před expedicí a umývárny. Výrobky firmy ZENITH - ZYKÁN - ZDICE se dostaly do obchodů nejen v Čechách, na Moravě a na Slovensku, ale i do zahraničí, především do Maďarska a Bulharska. Nebýt války rozšířil by se export elektrospotřebičů i do dalších evropských zemí. Místo toho bylo snahou německých okupantů zavést v podniku zbrojní výrobu. Tomu se však taktickým jednáním pana Zykána podařilo zabránit. V té době zaměstnával na 100 pracovníků ze Zdic a nejbližšího okolí.

Po osvobození se stal štědrým sponzorem společenských organizací, mj. i KSČ. Její funkcionáři se později vůči němu, slušně řečeno, nečestně zachovali. Připravoval spolu s majitelem panem Markem převod pozemků i budovy na svoji osobu, za účelem dalšího podstatného rozšíření prosperujícího podniku. Nestalo se však jedno ani druhé. Přišel rok 1948. Podnik Václava Zykána byl znárodněn. V té době se v pravém světle ukázala oblíbenost podnikatele u podřízených. Patřil k málo továrníkům za které se postavili všichni jeho zaměstnanci a to včetně podnikového výboru KSČ. Kolektivně jako jeden muž vstoupili do protestní stávky. Argumentovali jeho příkladným chováním a postojem k zaměstnancům, snahou o prosperitu závodu a tím o dobrý životní standard zaměstnanců, včetně jeho neohroženého postoje za německé okupace. To k nepříčetnosti rozčílilo vyšší stranické orgány, které nic z toho nevzaly v úvahu. Ve vlastní firmě skončil 24.září1951, když ještě před tím, musel opustit svůj vlastní byt. Byl zaměstnán v železorudném dole Hrouda ve Zdicích, odkud byl „půjčován“ na pomoc novému vedení závodu.

V roce 1953, v záměrně vykonstruovaném procesu byl odsouzen k 18 měsícům žaláře na Pankráci. Za záminku jim posloužilo, že dvěma lidem opravil zadarmo elektrospotřebiče. Jak zní závěr soudního rozhodnutí, byla to záměrná manipulace s lidmi, aby je získal na svou stranu k odporu proti socialistickému zřízení. Manželka Květoslava po dobu jeho vězení nedostala žádnou práci odpovídající dosaženému vzdělání. Pracovala jako uklízečka veřejných záchodků na zdickém nádraží.

Václav Zykán se návratu svobody a demokracie v roce 1989 nedočkal. Zemřel těžce nemocný 1.října1978, ve věku 72 let. Ani jeho rodina se nedočkala navrácení všech vynaložených investic. Doklady k majetku, které zabavila STB byly zničeny.

A tak jen v srdcích jeho zaměstnanců, přátel a příznivců zůstala vzpomínka na slušného podnikatele, vynikajícího organizátora, technicky nadaného člověka, který by za normálních společenských podmínek mohl postupně vykonat pro Zdice alespoň něco málo z toho, co Tomáš Baťa pro Zlín či Emil Škoda pro Plzeň.

Může být otřesnějšího svědectví pro zrůdnost komunistického režimu?!

Jan Šinágl - sinagl.cz

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

Smutný příběh, komunisti dělali to samé jako nacisté, likvidovali elity a moc a funkce dali prosťáčkům a negramotům, aby si zajistili poslušnost!

Obrázek uživatele holcman

Komunisté, fašisté, nacisté, maoisté či extrémní islamisté a jejich šílené a zvrhlé ideologie, jsou největším a trvalým nebezpečím pro lidstvo.

Obrázek uživatele helena-kr

dnešní mocní komunisty překonali ve zhovadilosti .Tahaj sem negramotné nadržené fanaticky aby si zajistili ,že lidé budou mít dost starostí s přežitím a zapoměli na zmetky co z nich dělá novodobé otroky

Obrázek uživatele jany007

Vy vidíte někde lágry kde jsou zavírání lidé bez soudu jen za to z jaké rodiny pochází, jestli něco vlastnily, že někdo z rodiny bojoval na špatné straně?! Vy vidíte že lidem kteří se jen provinily tím, že byl šikovnější, pracovitější, že měli lepší nápad aby jim byl znárodňování majetek a oni zavírání do lágru? Vy vidíte by byli popravováni lidé za názor, vyznání, politickou příslušnost?! Vy vidíte kolem sebe lidi kteří nemůžou opustit republiku a nebo se do ní vrátit?!

Obrázek uživatele helena-kr

už jsem psala ,že s vámi diskutovat nehodlám ale jak dokážete zprznit češtinu je přímo úžasné navíc když mluvíme já o koze a vy o voze .Vraťte se na základku a naučte se česky

Obrázek uživatele jany007

Omlouvám se, píšu z mobilu, tak tam občas skočí něco co nemá, děkuji Adminovi za opravu o kterou jsem ho požádal. A se nadivím že odmítáte diskutovat, když nemáte žádné argumenty ale jen lehko vyvratitelné lži a výmysly! :)

Obrázek uživatele Admin

Není zač.

Obrázek uživatele helena-kr

odmítám diskutovat s primitivem a vymytým mozkem co hrubky omlouvá neomluvitelným .Ani na mobilu nelze omylem napsat I místo Y

Obrázek uživatele jany007

Ještě jednou se za svou hloupost omlouvam a vím že je to ostuda. A Vy jste zase mistrně vycouvala s jednoduché otázky. Jak říkám, když nejsou argumenty tak se hledá jak se a s čím vykecat! :)

Obrázek uživatele holcman

No, Helčo Kr..., vy té spisovné češtině a pravopisu taky zrovna moc nedáte, co? :-)

Obrázek uživatele helena-kr

to ,že použiju občas lidový výraz nebo nenapíšu nějakou čárku mezi větami neznamená neznalost českého jazyka,ale když nějaký primitiv píše měkkě i a ypsylon jak ho zrovna napadne a pak to svádí na překlep ,což je na jakékoliv klávesnici nemožné ,tak nejspíš chodil do školy rád .Do každé třídy dvakrát .Hlavně když ze sebe dělá studenta v USA

Obrázek uživatele jany007

Helenko, to že občas udělám nějakou hrubku přiznávám, ale aspoň nejsem tak blbej, abych třeba tvrdil, že v severní Americe bylo vyvraždění 100 milionů indiánů! :)

Obrázek uživatele holcman

Mně se vzpomínkový článek od pana Šinágla líbil.
Zato Helče se do krámu moc nehodí, jak vidno. :-)