Skip to content Skip to navigation

Tomu programovému prohlášení vlády máme věřit? (Tomáš Flaška)

Výsledek obrázku pro Andrej babiš19. prosince 2017,  13:24

To samozřejmě nelze. Ale zase bych jim to tak nezazlíval. Vždyť která vláda kdy u nás splnila své programové prohlášení?

Vždy je to jen takové pohádkové povídání, jako vždy. Už za socialismu se říkalo, že co nelze splnit, lze aspoň naplánovat. Spíš je tady několik zajímavých jiných věcí. Vláda nám tady sděluje jak vše bude dělat perfektně, jak bude vše úžasné a všem bude líp. A co dělali tedy její ministři do dnes?

Připomněl bych několik jednotek otevřených kilometrů dálnic za ministrování staronového ministra dopravy Ťoka. Tak teď jich prý bude několikanásobně více.

Dále je nutno vzít naprostou blamáž s EET. Celá ekonomika roste, ale podle výběru DPH ta odvětví, kde se nepoužívá EET o hodně rychleji, než odvětví s EET. Jinými slovy EET tam, kde je, ekonomiku brzdí. To, co tvrdili kritici již v době schvalování zákona EET, teď natvrdo vyřkl Ústavní soud. EET je prostě paskvil. Co z toho plyne? Třetí a čtvrtá vlna se o rok posune. Možná. Možná jí také parlament vůbec neschválí. A tak se tu místo narovnání podnikatelského prostředí, toto vlastně ještě více pokřiví.

EET přineslo zatím podle Ministerstva financí do státní kasy asi 5 miliard korun. Možné odsunutí třetí a čtvrté vlny budoucí ministryně financí Schillerová zlehčuje tím, že podnikatelé zařazeni do těchto vln už nejsou finančně tak důležití. To je tedy dokonalé. Takže kdyby se tedy zadařilo tyto vlny spustit, tak státní kase přinesou méně než již údajně získaných 5 miliard. A kde je tedy těch slibovaných 18 miliard? A jak tedy teď máme programovému prohlášení vlády věřit, když tu vidíme tato syrová fakta?

Když si člověk postěžuje, že EET a Kontrolní hlášení DPH je jen čirá buzerace bez nějakých výraznějších efektů a obviní za to autora tohoto výmyslu, současného premiéra Babiše, tak se od příznivců ANO dozví, že to celé odhlasovala celá dřívější vláda. Jinými slovy vinu za tu buzeraci nesou i jiní. Tedy podle nich především ti jiní. A ti samí příznivci ANO tu vyčítají jiným stranám, že nechtějí do vlády s ANO jít. Je to logické. Budoucí neúspěchy je přeci nutno na někoho shodit, jak se to děje právě dnes na adresu ČSSD a KDU. Může se někdo rozumný kromě příznivců ANO divit těm jiným stranám, že po těchto zkušenostech do vlády s Adrejem Babišem nechtějí?

Ale zpět k programovému prohlášení nové vlády. Korunu tomu nasadila budoucí ministryně obrany Karla Šlechtová. Hned při nástupu do funkce mluvila o tom, že chce prověřit velké zakázky, které ministerstvo chystá nebo jsou téměř před dokončením. Ověřit chce například důvod plánovaného nákupu víceúčelových vrtulníků. Buď nám nenápadně naznačuje, že je na tom ministerstvu něco v nepořádku. Nebo, že její předchůdce tak úplně nevěděl co dělá. Ale to snad ne, když ho před ní vedl čtyři roky ministr Stropnický, též z ANO. To by se přeci neodvážila. Nebo prostě neví jak to dělat a co dělat, tak prostě něco plácla, aby to vypadalo, že je aktivní. A obávám se, že tak je to s celou vládou a jejím prohlášením.

Tomáš Flaška

Autor článku: 


Pojištění.cz - Nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Srovnejte si nabídky pojišťoven a sjednejte si nejvýhodnější pojištění ONLINE.