Skip to content Skip to navigation

Toto je hrdinka protinacistického odboje, ne zbabělec Fučík (Jan Ziegler)

Image result for Jan Smudek"7. ledna 2020,  13:18

Paní Antonie Bohatcová z Brna držela ve svých 44 letech poprvé v ruce pistoli a přesto dokázala postřelit tři gestapáky.

Smutné, je, že o této statečné ženě, se toho moc neví.

Poděkování zaslouží Česká televize, která osud paní Antonie Bohatcové připomněla. Tato odvážná dáma ukrývala se svým manželem parašutisty z výsadku Silver B. V lednu 1945 je do jejich bytu v Brně Řečkovicích přišlo zatknout gestapo, ovšem ona neprodala svoji kůži zadarmo a postřelila tři nacisty. S největší pravděpodobností se toto nepovedlo žádné jiné ženě v protinacistickém odboji. Jak potvrzuje historik a můj kamarád Honza Břečka, manželé Bohatcovi patřili k nejobětavějším pomocníkům našich výsadkářů. Je však smutné, že o této hrdince protinacistického odboje toho lidé moc nevědí.Image result for Antonie Bohatcová"

Je to podobné jako s Janem Smudkem, který v Domažlicích při razii postřelil a těžce zranil šéfa klatovského gestapa, povedlo se mu utéct a za dramatických okolností se dostal do Velké Británie, kde vstoupil do československé armády. Jeho osud byla také předlohou pro známý americký film Casablanca.

Tohle jsou naši skuteční hrdinové, kteří by měli být našimi vzory a kterých bychom si měli vážit. Komunisté nám desítky let vnucovali pseudohrdinu, mizerného novináře a autora lživých děl o Sovětském svazu Julia Fučíka. Jenomže Fučík se ve stejné situaci jako výše uvedení zachoval zbaběle, ač ozbrojen dvěma pistolemi a ve výhodné pozici vzdal se gestapu bez boje. Kdyby bojoval, jistě by způsobil chaos a někdo ze skupiny odbojářů by mohl uniknout. Riva Kriegelová, manželka Františka Kriegela, který odmítl podepsat moskevské protokoly, byla zatčena spolu s Fučíkem a už dříve v pořadu České televize uvedla, že Fučík toho řekl gestapákům při výslechu více než musel. Doslova uvedla : „Fučík mluvil.“

Antonie Bohatcové a Jana Smudka si nesmírně vážím, za to, co pro svoji vlast udělali. To jsou ti praví hrdinové. Nikoliv komunista a také vyhlášený sukničkář Julius Fučík.

ZDROJ

Jan Ziegler

Rubrika: 
Autor článku: