Skip to content Skip to navigation

Týden propagandy: Zaměřeno na Česko: Ruská armáda silnější než americká, CIA tady řídí vše a milosrdný Stalin (TaPolitika.cz)

tank-1063754_128027. října 2016,  08:56

Přinášíme nový díl našeho pravidelného seriálu Týden propagandy: zaměřeno na Česko.

V něm vás seznamujeme s nesmysly a absurditami, jež se snaží českým čtenářům předkládat tzv. alternativní weby. Zdrojem informací je pravidelný report projektu Kremlin Watch think-tanku Evropské hodnoty, který se věnuje monitoringu hlavních prokremelských informačních kanálů v Česku a na Slovensku.

Kampaň proti Hate Free Culture

Iniciativa vládní Agentury pro sociální začleňování Hate Free Culture před nedávnem v rámci svého projektu vyzvala amatérské kapely, aby skládaly a natáčely písně proti nenávisti a předsudkům. Na námi sledovaných webech, kterým iniciativa dlouhodobě leží v žaludku, tato aktivita vyvolala pozdvižení.

Podle Aeronetu se například iniciativa Hate Free pokouší tímto projektem o prosazení nových „norimberských zákonů“, které by byly zaměřeny proti projevům nenávisti vůči cizincům. Hate Free Culture byla dále obviněna z únorového pokusu o zapálení žižkovského Autonomního sociálního centra Klinika a o posprejování jedné z „hate free” kaváren. Podle Protiproudu jsou tyto akce součástí jakési operace zaměřené na vyřazení politických protivníků z veřejného prostoru. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který vyjádřil Hate Free podporu, byl označen za člena Ku Klux Klanu.

Ministr Herman na sudetoněmeckém sjezdu

KW_24052016_01

Projev ministra kultury Daniela Hermana, který byl vládou vyslán na sjezd sudetských Němců v Norimberku, se na sledovaných webech nesetkal s pochopením.

Článek na serveru Nová republika například sudetské Němce označil za zrádce a tvrdil, že prezident (a zastánce ideje čechoslovakismu) Edvard Beneš v roce 1947 varoval před „českými vlastenci kteří se budou sudetským Němcům za jejich odsun omlouvat a že budou nakloněni otázce jejich návratu” nebo před odtržením „Slovenska od České republiky”. Podle zjištění serveru Tapolitika, koluje českým internetem prostřednictvím e-mailové pošty několikastránkový dokument, jehož součástí je údajný apel Edvarda Beneše, na který se v článku na webu Nová republika autor článku odvolává:

Vážení spoluobčané,
v nedávné době jsem podepsal historicky významné dokumenty pro naši Československou republiku, to jest, dekrety prezidenta Československé republiky. Tyto dokumenty nám dávají naději, že se již nikdy nebudou opakovat tragické události let 1938 a 1939.
Vědom si neblahých zkušeností našeho národa, zejména z druhé světové války, zanechávám vám odkaz, ve kterém vás varuji před možnými pozdějšími požadavky  za znovuosídlení našeho pohraničí sudetskými Němci, kteří byli po právu na základě mých dekretů z naší republiky odsunuti. Může se stát, že mé dekrety, vydané  z rozhodnutí vítězných mocností druhé světové války, budou s odstupem času revanšisty prohlašovány za neplatné. Může se stát, tak jako v minulosti, že se najdou Čeští vlastenci, kteří se budou sudetským Němcům za jejich odsun omlouvat a že budou nakloněni otázce jejich návratu. Nenechte se oklamat a jejich návratu nedopusťte. Hitlerové odchází, avšak snaha o ovládnutí Evropy Německem zůstává. Mohou se najít vlastizrádci, kteří budou opět usilovat i o odtržení Slovenska od České republiky. Bylo by to pošlapání odkazu našeho prvního prezidenta Československé republiky T. G. Masaryka a jeho spoluzakladatele M. R. Štefánika. Vedlo by to k zániku obou našich národů. Nezapomeňte, že mé dekrety se týkaly i potrestání vlastizrádců, že mají trvalou platnost a potrestejte všechny případné vlastizrádce, ať je to kdokoliv a v kterékoliv době. Váš Dr. Edvard BENEŠ, Praha, květen 1947

Co je špatně:  Předně, Edvard Beneš byl zastánce ideje Čechoslovakismu, tudíž neuznával existenci českého a slovenského národa. Nemohl tedy varovat před „českými vlastenci” ani před rozdělením „obou našich národů”. Co je ale zásadní, termín Česká republika začal existovat až v roce 1990. Předtím, od roku 1960, existovala Česká socialistická republika. Neexistuje opodstatnění pro to, aby byl tento termín používán v roce 1947.

Podle textu Václava Klause mladšího, jenž byl zveřejněn mj. a opět na Protiproudu, jde o snahu přepsat českou historii a vymazat z ní příkoří, která Němci Čechům v letech 1938 až 1945 způsobili.

EUserver pak v projevu vidínaši současnou ideovost a naše slouhovské mezinárodní postavení“. Ministr Herman je pak prý „nejideálnějším představitelem tohoto našeho českého vazalství, naší národní podřízenosti i naší mezinárodní malosti i ubohosti.

Pokračující trend: Strašení světovou válkou

Prokremelské weby již několik týdnů věnují zvýšenou pozornost strašení čtenářů údajně blížící se třetí světovou válkou mezi Spojenými státy a Ruskem na území Evropy. Minulý týden bylo vhodnou příležitostí jednak otevření základny protiraketové obrany NATO v Rumunsku, jednak společné gruzínsko-americko-britské vojenské cvičení v Gruzii.

Podle ruské RIA Novosti a Czech Free Press je základna v Rumunsku schopná odpalovat rakety Tomahawk vybavené jadernými hlavicemi, a podle Protiproudu jde zase v zásadě o krytí proti odvetným ruským úderům během plánované americké invaze do Ruska. (viz souhrn dezinformací).

Mnoho prokremelských serverů tento týden ovšem také vyzdvihovalo ruskou vojenskou a technickou převahu nad západními silami. Svět kolem nás sdílel článek o výkonné ruské balistické střele Sarmat, Nová republika tvrdila, že ruští výsadkáři mají navrch nad těmi americkými a AC24 ve článku původem z The Financial Times upozornil, že NATO by v případě ruského útoku na Pobaltí nebylo schopné reagovat dostatečně rychle.

Předseda Českých bojovníků za svobodu obdivovatelem ruské agrese

Jak upozornil novinář Adam Drda, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička, který řečnil při nedávném výročí v Terezíně, patří mezi obdivovatele kremelského režimu.

Dne 16. dubna 2014, tedy v době, kdy Rusové přepadli Krym, napsal ruskému velvyslanci Kiselevovi: „Už od dob národního obrození cítí obyčejný český člověk zvláštní sympatie k Rusku i dalším slovanským státům a národům. I dnes je nám vlastní princip slovanské vzájemnosti (…). Jen představitelé některých slovanských států se v tomto směru odcizují cítění většiny vlastních občanů. I u nás je tomu zčásti tak. Proto vyjadřujeme nesouhlas s neobjektivními informacemi, které se ve světových i v českých médiích o Rusku a o jiných slovanských zemích, často objevují. Obracíme se na Vás, vážený pane mimořádný a zplnomocněný velvyslanče, abychom Vás ujistili o naší podpoře Ruska. I představitelé Ruska, včetně prezidenta V. Putina, by měli vědět, že mezi Čechy mají hodně přátel, kteří se sympatiemi a pochopením sledují ruské aktivity. Zvlášť oceňujeme hodnotové směřování ruské společnosti.“ (Komentář ke kontroverznímu projevu Jaroslava Vodičky:  Terezínská tryzna: Jak zneužít bolest).

Ukrajinské vítězství v Eurovizi

KW_24052016_02

Prokremelské weby nevzaly minulý týden vítězství ukrajinské krymsko-tatarské zpěvačky v pěvecké soutěži Eurovize zrovna sportovně.

Řada webů se pohoršovala nad údajnou politizací celé soutěže. Pochopitelně nemohlo chybět obviňování Ukrajinců z fašismu; jeden z autorů publikujících na Nové republice viděl cíle údajných zákulisních intrik soutěže zhruba takto:

Vzedmout vlnu upadajícího umělého národovectví a (sebe)vražedného nacionalismu na Ukrajině; zkusit opětovným nastolením „krymské otázky“ etnicky rozleptat Krym, který globální oligarchové nutně potřebují k vojenskému napadení Ruska; provést další informační ofenzívu v hybridní válce vedené proti Rusku“.

Další články prezentovaly Eurovizi jako celkově zmanipulovanou a stěžovaly si na nedemokratičnost, případně vyzývaly k podepisování protestních petic.

Pravděpodobně v souvislosti s Eurovizí se na několika webech objevil článek přebírající postoje sovětského dějepisectví, a za použití pochybných zdrojů shrnující násilné vysídlení Tatarů z Krymu jako akt Stalinova milosrdenství poté, co krymští Tataři údajně během druhé světové války ve velkém kolaborovali s Němci – podle serverů NWOO a Czech Free Press „většina Krymských Tatarů za (druhé světové) války bojovala pod vlajkou s hákovým křížem společně s Wehrmachtem, nebo dokonce v brigádách SS.

Co je špatně: Během německé okupace Krymu byli místní Tataři vystaveni násilí jak ze strany okupantů, tak ze strany sovětských partyzánů. Někteří z nich se zapojili do Němci povolených sebeobranných jednotek, které bojovaly proti sovětským partyzánům útočícím na tatarské osady, někteří sloužili v podpůrných jednotkách německé armády, zejména aby unikly z tristních podmínek zajateckých táborů, další byli odvedeni do Německa na nucené práce a řada Krymských Tatarů pak sloužila v Rudé armádě. Na Krymské Tatary byl po znovuobsazení poloostrova Sověty uplatněn princip kolektivní viny a téměř dvousettisícová krymskotatarská populace byla odsunuta do střední Asie, ačkoliv důkazy o protisovětské činnosti existovaly pouze proti zhruba 6000 z nich (Pohl).

Čeští politici na prokremelských serverech

K vystoupení českého ministra kultury na sudetoněmeckém sjezdu vyšel také článek na Eportálu pod jménem předsedkyně strany Politika 21 / Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové.
Stejné tematice se věnuje text na serveru Protiproud pod titulkem „Od Henleina k Hermanovi Posvěcení sudeťáctví v přímém přenosu. Co moudrý Karel IV. Vůči Říši vybojoval, tupý Sobotka rozdává. Jak rychle se řítí Posselt z kopce po silnici? Ťok s majáčkem 50 000 platit nebude“, který byl publikován pod jménem experta ODS pro školství Václava Klause ml.
Euportál v uplynulém týdnu publikoval 3 články pod jménem předsedy strany Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které se věnují tzv. Dnu hidžábu, který uspořádali studenti ve Francii, výhodnosti evropských dotací a krokům, kterých se Česká republika musí vyvarovat, aby zajistila svým občanům bezpečnost s ohledem na migrační krizi.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem místopředsedy ODS Martina Kupky s názvem „ANO chce asi znárodňovat s komunisty“.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky s názvem „Pomáháme propuštěným zaměstnancům OKD“.
První zprávy publikovaly komentář pod jménem poslankyně Evropského parlamentu za KSČM Kateřiny Konečné s názvem „Mezinárodní obchodní dohody musí být výhodné pro všechny“.

Přehled zachycených dezinformací

Přehled ve formátu pdf včetně rozkrytí dezinformací naleznete zde.

Jako v předešlých týdnech se prokremelské weby zaměřily na téma údajně hrozící třetí světové války. Tentokrát jim jako záminka posloužilo společné gruzínsko-americko-britské vojenské cvičení v Gruzii, zejména však otevření americké protiraketové základny v rumunském Deveselu.
Zachytili jsme také sérii dezinformací vztahujících se k brazilským prezidentským volbám, které prokremelské weby označují za puč pod hlavičkou CIA.
V souvislosti s vítězstvím krymsko-tatarské zpěvačky Susany Jamaladinové v pěvecké soutěži Eurovize se objevily dezinformace o údajné masové kolaboraci krymských Tatarů s Němci během jejich invaze do Sovětského svazu.
Na české prokremelské scéně vyvolal poprask výrok bývalého premiéra Mirka Topolánka, že CIA ovlivňuje české soudy. Zejména Aeronet se chopil příležitosti a uvedl, že CIA v Česku ovládá takřka úplně vše.
Evropská unie byla označena za projekt nacistů. Je to vítaná změna, nedávno jsme se dočetli, že jde o projekt CIA.

O projektu Kremlin Watch
Spuštěním Projektu Kremlin Watch Evropské hodnoty reagují na nárůst činnosti prokremelských kanálů v západním mediálním prostoru, k němuž dochází v posledních dvou letech v souvislosti s rapidním zhoršením vztahů mezi Ruskem a Západem kvůli krizi na Ukrajině. Tyto informační kanály jsou velmi často využívány k šíření dezinformací, nastolování mýtů a vytváření informační mlhy, k tendenčnímu očerňování rivalů ruské zahraniční politiky nebo k posilování okrajů politického spektra a antisystémových názorů ve společnosti. Jako takové se tyto informační kanály stávají nebezpečnými pro západní hodnoty, spolupráci a pro soudržnou společnost, a celkově tak zapadají do nového ruského konceptu hybridní války, jehož součástí je oslabování protivníka za použití operací v jeho informačním prostoru. Projekt Kremlin Watch monitoruje hlavní prokremelské informační kanály v Česku a na Slovensku. Další poznatky získává ze systematického sledování veřejné debaty, která o tomto tématu na Západě probíhá. Oboje pak poskytuje v rámci pravidelně rozesílaných newsletterů. Vedle toho se věnuje anotování významných studií i vlastní publikační činnosti. Snaží se tím zvyšovat povědomí o tomto problému a zajišťovat dodatečný informační servis lidem a institucím, které se jím zabývají.

 

TaPolitika.cz

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

Aspoň vím kde Helenka, hanick či jawista čerpají své zaručené informace a svou "pravdu"!:))

Obrázek uživatele hanick

Vy si je načerpáte na Staromáku...že?

Hovno opravdu není papů a nikdy nebylo.
Je mi hodně roků, 43 roků jsem prožil i za komárů. Tak se mne nesnažte přesvědčovat, jak co je a jak co bylo. Mám dojem, že v době, kdy jsem měl se státní mocí komárů problémy, ta ty jsi ještě říkal hovnu PAPÚ. Jen bych ti přál, abys alespoň nyní již ten rozdíl poznal.

Obrázek uživatele hanick

Jako bych četl RUDÉ PRÁVO blahé paměti. TaPolitika, hlásná trouba Evropských pornot - pardon hodnot a dalších struktur je rozdýchána jak Emil Zátopek v cíli a dělá veřejnosti medvědí službu (možná záměrně?) Spousta uživatelů ani netuší, kde tyto zpravodajské zdroje hledat