Skip to content Skip to navigation

Umíral statečně a klidně – Heliodor Píka (Pavel Kuchynka)

21. června 2016,  06:41

"Umíral jako voják, statečně a klidně, na rozbřesku prvního letního dne opustil zemi, kterou tolik miloval.“ R. Váhala – obhájce generála Heliodora Píky.

Generál (armádní generál i.m.) Heliodor Prokop Píka, československý voják, legionář, významná osobnost československého zahraničního protinacistického odboje, ale také symbol komunistické zvůle a první justiční oběť komunistického teroru.

„Jestli to národ sjednotí, umírám rád.“                    

„Milovaní nejdražší, před strašně a hrůzně tragickými okamžiky stojím klidný, vyrovnán, s čistým svědomím a s vědomím, že přes mnohé chyby jsem své povinnosti plnil co nejsvědomitěji a co nejpoctivěji. Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl, vždyť průhledný – že jde však o politickou vraždu. Přese všechno rád přinesu tuto násilnou oběť, bude-li sloužit k uklidnění v národě, k jeho sjednocení.“ H. Píka, v noci na 21. 6. 1949

Během druhé světové války, byl Heliodor Píka náčelníkem československé vojenské mise v Moskvě. V roce 1942 začal z československých vojáků, kteří byli internováni v sovětských zajateckých táborech, formovat jednotku československé armády. Právě tehdy se zřejmě začala kolem jeho krku stahovat smyčka, kterou po komunistickém puči utáhl kat 21. června 1949 na dvoře plzeňské věznice na Borech. Mimo jiné to byly jeho znalosti nelidských poměrů v sovětských koncentračních táborech, znalosti o krutostech páchaných na Čechoslovácích, kteří v roce 1938 uprchli před nacistickou okupací do Sovětského svazu, které ho po válce přivedly na šibenici.

Pátého května 1948 byl generál Píka zatčen, obviněn ze špionáže, vlastizrady a velezrady a později odsouzen k trestu smrti oběšením. Ludvík Svoboda, v té době ministr národní obrany, nedoporučil vyhovění Píkově žádosti o milost. Aktéři této justiční vraždy jsou již po smrti, před soud byl až v roce 2001 postaven bývalý prokurátor Karel Vaš, ten byl uznán vinným a odsouzen, avšak vyšší soud jednání zastavil z důvodu promlčení. Za vraždu československého hrdiny generála Píky nebyl nikdo potrestán.

Generálův syn Milan Píka, který byl za války u Britského královského letectva (RAF), byl ve vazbě ve stejné věznici jako jeho otec. Jeho stíhání bylo i na nátlak Ludvíka Svobody zastaveno. Z jeho iniciativy a iniciativy Píkova obhájce Rastislava Váhaly, byl v roce 1968 obnoven proces a soud zprostil generála Heliodora Píku obžaloby. Plně byl však rehabilitován až po roce 1989.

„Splnil se můj osud dobře, byl takový, ale váš je otevřený a musíte se šetřit a nemyslet na zlo. Víš dobře, že život jednotlivce nehraje žádnou roli.“ H. Píka manželce

 

Pavel Kuchynka  ( publikováno na musicdanny.cz)

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

Šmejdi rudí! Čest jeho památce!

Včera jsem jel tramvají přes náměstí na Slovanech v Plzni, které nese jeho jméno.
Nějací oficíři v uniformách se tam chystali asi klást věnec.
Takže dobře, že se na tohoto skvělého člověka nezapomíná.

Statečný a hrdý člověk. Jak napsal jany007 ruďoši jsou šmejdi.

Obrázek uživatele holcman

Upřímně vzdávám čest hrdinovi!