Skip to content Skip to navigation

V Rusku nemá každý pátý člověk na jídlo (Jan Ziegler)

Výsledek obrázku pro Rusko chudoba16. února 2019,  20:59

Vyplývá to ze studie Ruské akademie národního hospodářství převzatou iDNES.cz, podle které pětina Rusů nemá peníze na základní životní potřeby včetně potravin.

Počet chudých v posledních letech roste.

Tak původně jsem tohle vůbec psát nechtěl. Ale někteří méně vzdělaní diskutující tenhle údaj zpochybňovali, tak jim ho připomínám. Čísla zveřejněná ruskými odborníky se dají těžko zpochybnit. Já si je fakt nevymyslel! V Rusku je za chudého považován člověk s měsíčním příjmem než v přepočtu na koruny cca 3500 Kč. U nás je hranice příjmové chudoby stanovena na zhruba 10 000 Kč pro jednotlivce měsíčně. A v USA má nárok na tamní omílané potravinové dávky každý jedinec s měsíčními příjmy nižšími než cca 1100 dolarů (cca 25 000 Kč). Čili podle amerických měřítek by většina obyvatel Česka a Ruska měla nárok na ony potravinové dávky. A třeba ceny potravin jsou v Americe a v Rusku srovnatelné.

Ano, otázka zní, co to je hranice chudoby? Ona je v každém státě nastavena jinak a tak někde by „chudáci“ patřily mezi bohatší vrstvy obyvatel. Jedna naše rodinná známá to kdysi trefně vystihla už za komunistů. „No jo, oni v Rudém Právu napíši, že v západním Německu žije tolik a tolik lidí pod hranicí chudoby, akorát my nevíme, jak ta hranice vypadá. Možná, že podle jejich měřítek jsme tady chudáci všichni,“ výstižně prohlásila.

Na druhé straně 28% Rusů je na tom dobře. To jsou ti, co jezdí po světě na dovolené, často dávají najevo aroganci a povýšenost. Ovšem většina Ruska na tom vůbec není dobře. Putinova říše občas předvede světu nějakou tu Potěmkinovu vesnici, jakou bylo například mistrovství světa ve fotbale v minulém roce, ale to je všechno. Je to zvláštní, země snad s největšími zásobami nerostných surovin má není schopna zajistit svým lidem slušnou životní úroveň. Inu, jsou to paradoxy.

ZDROJ

Jan Ziegler

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

To je sice pravda, ale zase každý druhý Rus může mít doma jadernou hlavici, nebo aspoň tank! A to za tu bídu  přeci stojí! :)