Skip to content Skip to navigation

Václav Klaus st. řekl nahlas to, co si v duchu myslí čím dál více lidí… (Vladimír Kroupa)

Výsledek obrázku pro Václav Klaus14. března 2019,  20:02

Bývalý prezident Václav Klaus, v souvislosti se situací kolem výroků svého syna, připomněl jeden fakt, na který někteří jiní politici moc neslyší, na rozdíl od běžných voličů...

Václav Klaus st. si povzdechl nad tím, kam až to dopracovala strana, kterou sám kdysi zakládal, tedy ODS. Podle jeho vlastních slov se toto politické uskupení čím dál více odklání od myšlenky, se kterou bylo kdysi jím samotným založeno. Dříve, jakožto strana ryze pravicového rázu, měla na hony daleko od dnešní podoby, kterou jí čím dál více vtiskují její současní lídři.

Ti se v této době asi zatím nejvíce odklánějí od názorů a projevů Václava Kaluse mladšího, tedy syna bývalého prezidenta. Václav Klaus ml. má totiž na zabahněné a zasalašené poměry, nyní ve straně panující, až moc radikální názory. Problém je v tom, že současný předseda Fiala a jeho straničtí kolegové, místo toho, aby potenciál V.K. ml. využili ve smyslu čerstvého větru, který tím, že duje z podstaty minulosti, kdy ODS měla ve volbách výsledky na úrovni cca 30%, místo toho odmítají jakýkoliv hlasitý názor k návratu strany do těchto, u voličů úspěšných dob.

Asi jim vyhovuje současná situace, kdy jsou rádi, když ve volbách urvou zuby - nehty nějakých necelých 12%...

Ano, Václav Klaus st. má pravdu, v současné době v naší politické aréně skutečně chybí opravdová pravicová strana. ODS se čím dál více přibližuje k politice sociálního, až socialistického středu, o pravici se v jejím případě už dost dlouho skutečně hovořit nedá.

Ve vzniku další strany, a tentokrát „skutečně“ pravicové, vidím ale jeden problém. Pokud by skutečně ke vzniku takové staronového seskupení došlo, znamenalo by to doslova bytostní ohrožení všech ostatních, v současnosti už existujících stran, které si však na pravici jen hrají.

Umím si představit v živých barvách, jak by všichni ti Kalouskové, Gazdíci, Fialové a další, doslova šíleli při představě, jaký vír by příchod nového pravicového uskupení znamenal v řadách jejich vlastních voličů. Asi tak, jako když vytáhnete v průměru půlmetrový špunt z umyvadla o průměru metr...

K čemu by pak muselo zákonitě dojít?

Inu k ničemu menšímu, než k tomu, že právě stranami a uskupeními, které mají ve svých čelech výše jmenované lídry, by okamžitě došlo k onálepkování nově vzniklého politického uskupení na „krajně pravicovou“, až ryze nacionalistickou stranu, čili na něco, co je v dnešní době všude ve světě uznáváno jako úplně nejvíce fuj a tajbl a vůbec.

To by totiž byla jediná zbraň současných zabahněných, rádoby pravicových figur, jaká by jim v boji o voliče zůstala v ruce. K jejich smůle by, alespoň podle mého názoru, došlo u voličů k pravému opaku. Čím více by na novou stranu nasazovali Hitlerův knírek, tím více by sami u voličů klesali, a protože zákon spojených nádob funguje stále a bezchybně, nové straně by to nakonec přineslo jen prospěch.

Pro příklad nemusíme chodit daleko, pan Babiš a jeho hnutí by mohlo vyprávět, jak snadno a lacino mu voličů stále přibývá, nehledě na to, že, jak se říká – na každém šprochu, pravdy trochu...

Když už jsme u pana Babiše, ani jemu by se pravděpodobně vznik nového pravicového uskupené nehodil do krámu a do jeho dotačních plánů a snů.

Je úplně jedno, že se v současné chvíli ve spojitosti s krizí v české pravici mluví o Václavu Klausovi ml. K té krizi by došlo i bez něho a bez jeho výroků, od kterých si honem, honem, naprosto transparentně jeho současní spolustraníci odsedávají, jen aby je někdo nedej bože nepodezíral z pohledu na svět skutečně pravicovými brýlemi, brýlemi, o kterých kdysi voliči rozhodli, že ODS sluší.

V klidu by mohli zůstat snad jen komunisté a ovečky pastýře se samurajským mečem. Jejich voličská základna se totiž rekrutuje z řad lidí, kteří by zřejmě v případě diskuse o potřebě skutečné pravice u nás, vůbec nevěděli, o čem je řeč.

Osobně si myslím, že vznik nové pravicové strany je neodvratitelný a jsem velice zvědavý, jak moc se mýlím ve své dnešní úvaze o tom, jakou kartu proti nově vzniknuvšímu uskupení současné, z leknutí pravicové strany, vytáhnou...

Vladimír Kroupa

Autor článku: