Skip to content Skip to navigation

Vláda ČR: Žádné zpochybňování členství v EU občany nepřipustíme. Referendum nebude (František Matějka)

3. července 2016,  10:21

Když jsem to stanovisko četl, vzpomněl jsem si na 23. listopad 1989, továrnu ČKD, Miroslava Štěpána na balkóně a jeho slavné
„…aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být“.

„Dlouhodobou prioritou zahraniční politiky vlády České republiky a národním zájmem je být členem EU (…). Projekt evropské integrace, tzn. stabilizovaná, soudržná a fungující Evropská unie, je důležitým aspektem našeho fungování uvnitř Evropy, pozitivní budoucnosti a zárukou dalšího bezpečného rozvoje ČR. Vláda v této souvislosti nezvažuje činit jakékoli kroky, které by naše členství a dlouhodobé směřování zahraniční politiky ČR jakkoli zpochybňovaly, nepočítá se tedy ani s žádnými referendy.“ Tolik citace oficiálního vyjádření Vlády České republiky jako reakce na slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že bude podporovat konání referenda o setrvání v EU, ve kterém bude hlasovat proti vystoupení. Nevím, zda autorem citátu „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ byl sir Winston Churchill. V každém případě je mi jedno, kdo referendum jako projev vůle nejvyššího suveréna chce a proč. Jde o princip a ten stojí výš, než partikulární zájmy. Referendum o setrvání či vystoupení z EU chci také a nepřítelem je mi v tomto případě vláda premiéra Sobotky.

Projevem arogance, pokud jde o pohrdání vůlí občanů, je jeho stanovisko na adresu Davida Camerona ke konání referenda v Británii. „Myslím ale, že se převážná většina účastníků jednání včetně mě domnívá, že to byla chyba a že takto postupovat neměl. Ty důvody, proč referendum vypsal, jsou absolutně nesouměřitelné s důsledky, které referendum bude mít zejména pro Velkou Británii,“ prohlásil předseda české vlády. Nikoli. Ty důsledky jsou a budou především v oblasti pozitivního vzoru pro ostatní. To je to, čeho se v Bruselu tak bojí. Velká Británie na tom bude hospodářsky lépe, ostatně již nyní jednají Britové o dohodě o volném obchodu s jedenáctkou států. Ale hlavně, i kdyby to měla na začátku těžké, bude si moct rozhodovat o svých věcech sama. Svobodně.

Považuji za důležité zmínit fakt, že Velká Británie je jedním ze základních států EU, resp. předchozích společenství. Dokázala si vyjednat nejvíce výjimek z aplikace společných politik a nařízení. Přestože byla v tomto ohledu v podstatě možná nejsvobodnějším členským státem, její občané se rozhodli spolek opustit. Kdo rozhodl a proč? Prý staří zničili svým hlasováním život mladým. Skutečně? Proto byli lidé ze skupiny voličů do 24 let nejméně zastoupeni v hlasování, zatímco s postupujícím věkem byla účast stále vyšší a převažující pro brexit? Ne, to jen ti starší nepodlehli lacinému „více Evropy“ a neztratili paměť, díky které mohli porovnávat v čase výhody a nevýhody účasti v EU. A hlavně se nevykašlali, jako ti co teď křičí v ulicích, že je potřeba referendum opakovat, na to jít hodit zodpovědně svůj hlas do urny.

Vyjádření Vlády České republiky o tom, že účast v EU je pozitivní budoucností a zárukou dalšího bezpečného rozvoje ČR, což je s ohledem na dosavadní vývoj všech unijních krizí, které na sebe permanentně navazují a prohlubují se právě kvůli společným politikám, prostě hloupost. A že v žádném případě nepočítá s referendem na téma EU, které by jakkoli zpochybňovalo naše členství? Slova jako přes kopírák z roku 1989. Tehdy pronesl podobná Miroslav Štěpán. Jen jsme se klaněli na jinou světovou stranu a pro noty jezdili naši představitelé do Moskvy a ne do Bruselu. Mimochodem, i do té Moskvy jezdili tehdy méně často.

Evropská unie je nereformovatelná. Místo sebereflexe po brexitu je jediným výsledkem tlak na ještě „více Evropy“ a kroky směřující k tomu, aby už žádný stát neodešel. K volnému obchodu a cestování Evropskou unii nepotřebujeme, také proto prosazuji czexit. Referendum určitě bude, jen u toho už prostě nebude tato vláda. Je nejvyšší čas na reakci, kterou si vyslechl Štěpán před 27 lety, nově adresovanou Sobotkovi: „My nejsme děti.“

František Matějka

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele hanick

Nu - plebiscit mohou zakázat nebo nepovolit. Ale my, voliči vám to pak vrátíme u voleb nebo vypovězením občanské poslušnosti. A když to bude málo - oprášíme heslo podvodného sametu "máme holé ruce" a změníme ho na "máme hole v ruce". A to pak pomůže.

Obrázek uživatele jany007

Referendum mělo být o vstupu, teď již je pozdě, jak se říká "po bitvě je každý generál". Lidé si zvolili politiky, kteří část svých volebních programů postavily na vstupu do EU. Referendum mělo být před vstupem. A to říkám jako anti EU občan, myslím si že by nám mimo něj bylo lépe.

Obrázek uživatele holcman

Czexit a politický dobrodruh Matějka. Ultralevicový človíček zvláštního ražení, který tu vzpomene mrtvého KSČ Štěpána, tu zas na nějakého komisaře či pantátu z EU. Zabrblá si na politiku i na vybrané politiky, přičemž vekslácko-estébáčtí zbohatlíci a rudí kapitalisti mu nevadí. No bodejť, když má mezi nimi kamarády, přátele nebo obchodní partnery, kde mu ani agenti a spolupracovníci od StB nevadí. Putin mu taky nevadí, násilná a nezákonná anexe ukrajinského Krymu agresívním Ruskem taky ne. Putinofila Klause či Zemana obdivuje a čile podporuje. Jenom ta Evropská unie, ta mu nejvíc vadí, neb je na ni navedenej.
ZRUŠIT, ROZPRÁŠIT a hlavně co nejrychleji z ní vypadnout. Tak bude vykřikovat o referendu a prosazovat vehementně CZEXIT ! Už to taky rozjíždí na netu ve velkém.
Matějka musí šlapat, jak mu někdo velí, jelikož sám je plonk, těžký úpadce a zkrachovalec, co měl již před asi 15 roky desetimiliónové dluhy a velký balík dluží dodnes. Jenom zdravotní pojišťovně visí přes půl miliónu a to nemluvě o zadlužených firmách, kde taky působil. Někdo to musí zalepit, ale chtějí za to po Fanoušovi odvést taky práci, plnit úkoly a dřít, jako bílý kůň, což má odzkoušené z minula.
Už roky se proslýchá, že politický dobrodruh Matějka, jinak též staronový druhopředseda a čilý kazatel jisté obskurní pseudostrany (SSO, Svobodní), nejenom že je po zuby ozbrojený, ale že měl blízké styky a dodnes má kontakty také na lidi z kriminální galerky, zločince, gangstery a loupežníky. Některým, pokud je známo, dokonce ochotně posloužil a ti, co ještě možná sedí natvrdo v kriminálu, na svého snaživého poskoka určitě nezapomínají.
A tenhleten Fanouš nám chce něco vykládat, poučovat a přemlouvat k úprku z EU? Mám chuť takové vychcánky a politické přísavky akorát zavčas nakopnout a poslat do někam i s tou jeho podezřelou, obskurní straničkou. :-((

Obrázek uživatele echo.3

Zda se, ze uplny masakr, ale je to jeste horsi. Ten zmetek jede a jel v mnoha dalsich podrazech, napriklad nekolika miliardove kauze Protonoveho centra. Podrazacky projekt nejakeho Francirka, smejda Rouna a bratru Lastovkovych. Na netu se da najit lehce.

Až podivně velké množství jedovatých slin a zarážející množství informací. Že by osobní znalosti a zkušenosti?

Obrázek uživatele holcman

Jawista, kde zde vidíte ode mě sliny, nevím. Ale mlsné, politické sliny já vidím například u takového zkrachovalce a bílého koně Matějky, který si zas už brousí zuby a zkouší se opět cpát do vyšší politiky. Zkoušel ti někdy již kolem roku 2009 a přímo do parlamentu EU nebo taky do PS ČR.
Ač bydlí v Mostě, byl na kandidátce kdesi za Ostravu. Ten bezcharakterní člověk nemá zábrany, nemá svědomí a je snad i splachovací. To, co je o něm napsáno zde, najde se při troše vůle normálně na internetu, něco z toho i přímo v jeho článcích a v diskuzích kolem.
Vy si snad přejete, aby nám do politiky lezli stále podobní lidé s nejasnou, podezřelou minulostí, klientelisti, osoby zapletené do podvodů, korupce nebo zločinu, apod.? Tak, a teď se můžete vymáčknout.
A Matějky přátele a kamarádi od kšeftu, spolupracovníci StB? Ze starších záznamů namátkou třeba zde (označení *)....
http://www.cibulka.com/cgi-bin/det_fir.exe?id=W266235

Obrázek uživatele hanick

Líbí se mi tato tvoje hlupákovina - cituji: "Putin mu taky nevadí, násilná a nezákonná anexe ukrajinského Krymu agresívním Ruskem taky ne." -konec citátu! Vzpamatuj se, kamaráde - Krym už Obama dávno odmávnul, pouze se udržuje ve veřejnosti jakýs takýs bolehlav pro podobné důvěrce, jakým jsi ty. Tajně se vedou rozhovory o porcování světového medvěda, protože USA už zjistily, že překvapení proti Rusku v podobě Ukrajiny se konat nebude a Rusové dorovnali modernizaci své armády natolik, že Pentagonu prozatím sklaplo. Sebevraždy na kontinentu Evropa se zatím pomocí válek hybridních nebo jiných konat rovněž nebudou - je čím bojovat, ale není kým (ČR má nyní v NATO 166 bojeschopných vojáků - to jak se dozví ruští generálové, tak nebudou v noci spát). Na té citované větě je totiž jako bolavý palec úsloví "násilná a nezákonná anexe ukrajinského Krymu agresívním Ruskem". Takže jsi asi posledním z těch, kteří se považují za znalce politiky a zůstal bloudící černou lodí kolem bílých skal ...

Obrázek uživatele holcman

:-)) Hlavně, že se ti ode mě vůbec něco líbí, ty rusofilní chytrolínku.

Obrázek uživatele echo.3

S proradnym Matejkou je to horsi, nez jsem si myslel. Ten za jidassky gros je schopen kdejake levarny a podrazu. Inu, povaha a geny se nezaprou. A jeho, v pocitaci digitalne upraveny ksichtik, prece jen romsky puvod nezakryva. Cinan Matejka neni urcite.

Připomíná mi to dříve vykřikované heslo: Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak. Tak abyste se podobně nemýlili. Já jsem pro odchod z EU a pro zrušení různých nařízených pitomostí a zrušení koryt pro politické darmožrouty.