Skip to content Skip to navigation

Vládní perpetuum mobile nefunguje (Tomáš Flaška)

Související obrázek5. března 2019,  10:04

A mohou se stavět na hlavu jak chtějí, ale prostě to nevymyslí. A to se ještě žádná krize ani u nás ani v okolí neděje.

Nechci domýšlet až to vypukne.

Státní finance se proti loňsku propadly o několik desítek miliard korun. Tedy konkrétně bylo hospodaření k únoru 2018 v přebytku 26 miliard a letos v záporu 20 miliard. Je tu rozdíl 46 miliard. Přičemž růst byl v roce 2018 za 1. čtvrtletí 4,5%, letos odhaduje ČNB celoročně 2,9%. Tedy žádný pokles, ale jen pomalejší růst, a přesto takový problém se státními financemi. Lepší důkaz toho, jak vláda nezodpovědně rozhazuje se dá najít asi těžko.

Přitom v okolních zemích se nic neděje. Žádná hospodářská krize, žádné poklesy. Pouze Německo zpomalilo růst, ale země V4 dokonce rostou rychleji než my. Ale snad nám nechce vláda namlouvat, že dobré hospodářské výsledky posledních let byly způsobeny tím, že se dobře dařilo i Německu? Přeci pořád slyšíme jak je naše vláda (ANO + ČSSD + drobní kývači) dokonalá a vše perfektně zvládá. Tak by jí přeci nějaké přibrždění Německa nemělo rozházet. Opak je pravdou a propaganda je lež.

A teď si představme, že by vypukla krize v okolí a ve světě (jsme na našich sousedech závislí a ne že ne, jak nám pořád vsugerovává ANO) a náš HDP by poklesl meziročně o 4,5% jako v době kdy byl ministrem financí proklínaný Kalousek. Pokud bych ta čísla extrapoloval (předpokládám optimisticky, že za celý rok porosteme o ČNB odhadovaných 2,9% a ten schodek se již nezvýší a zůstane na "pouhých" 20 miliardách), tak mi vychází, že by se naše státní finance propadly o 338 miliard korun. V onom roce 2009 za ministrování Miroslava Kalouska byl schodek 192 miliard. Takže se opravdu můžeme jen modlit, že v okolí se ekonomicky nic dramatického nestane, protože tato vláda by tím pádem okamžitě zasekla takovou sekeru, že bychom se slzou v očích vzpomínali na ty časy minulé.

A teď přijde ta veselejší stránka, jak se k tomu chce vláda postavit. Úspory? Zapomeňte! Na programu dne je další zvyšování daní. Marketingově se to opět podá tak, že je vše perfektní a v náš prospěch. Zruší se superhrubá mzda. V pořádku. Jenže tím pádem dojde k propadu státních financí o 22 miliard. To by byl správný krok, ale perpetuum mobile prostě neexistuje. A může si zdejší věhlasný scientolog a bloger Čermák říkat co chce. Nelze prostě snížit daňovou zátěž a zároveň zvýšit příjmy rozpočtu. Tak je tu návrh na zvýšení odvodů na zdravotní pojištění pro firmy, zaměstnance a OSVČ a zároveň by stát přestal platit toto pojištění za děti a důchodce. Celkový kladný efekt pro státní pokladnu má být 70 miliard. Takže jinými slovy by ti ekonomicky činní byli oškubáni o dalších 70 miliard. Opakuji - perpetuum mobile prostě neexistuje.

Tomu samozřejmě budou velmi tleskat důchodci, těch se to naoko nedotkne. To je právě ten dokonalý trik vládní propagandy. Dokázala vytřískat neuvěřitelnou popularitu na zvýšení důchodů o 1000 korun, přitom ale ty platy jaksi rostly o dost více. Poměr důchodu k průměrné mzdě byl v roce 2013 43,8% a v roce 2017 39,2%. Přesto si ANO získalo svou hlavní voličskou základnu u důchodců. Dokonalé. Jeden totálně přesvědčený důchodce, podporovatel ANO, tu pořád v diskusi připomíná, jak mu byl za Kalouska zvýšen důchod o 49 korun, zatímco teď o 1000. Ale nevidí (neříkám, že nechce vidět, prostě neumí vidět), že tenkrát platy a ceny téměř stagnovaly, zatímco dnes průměrná mzda roste o 8,5% ročně, tak u průměrného důchodu to zvýšení o 1000 korun dělalo 8,44%. Je to opticky sice skoro to samé, ale připomeňme si, že to zvýšení důchodů bylo jednorázové a nic podobného se předešlá léta nedělo. Přesto jsou důchodci spokojeni. Dokonalé PR, fakt!

On je to starý známý fakt. Když někdo nastoupí do práce za 30000 měsíčně a bude na této úrovni po dva roky, zatímco někdo jiný nastoupí za 20000 a postupně se mu bude plat zvyšovat, aby za dva roky měl těch 30000 tak bude podstatně spokojenější než ten první. A přitom si za ty dva roky v součtu vydělal míň ten druhý, než ten první. A to je přesně případ našich důchodců.

A když už jsem u nich. Vraťme se k nejnovějšímu nápadu ANO (které naši důchodci tak zbožňují) a zrušení státních plateb zdravotním pojišťovnám za ně a za děti. Už vidím jak se o neplatící důchodce zdravotní pojišťovny doslova perou a lékaři jsou z jejich ošetřování nadšeni a vykazují jim přednostní péči a mohou se přetrhnout, aby jich v ordinaci měli co nejvíc.

Jo, čekají nás pěkné časy.

Tomáš Flaška

Autor článku: