Skip to content Skip to navigation

Volby jsou u nás ovlivňovány a ne, že ne (Tomáš Flaška)

Související obrázek7. prosince 2017,  15:26

Co se stalo s kauzou Lithium? Je ticho po pěšině. Zapadla tak rychle, jak se vynořila.

A vynořila se těsně před volbami. Proč asi?

První zprávu o ní přinesl ruský podvraťácký server Aeronet. A pak už se začala šířit, jak už to u takovýchto zpráv bývá. O šíření se postarají tři druhy lidí. Naivové, kteří tu propagandu baští. Školení a placení profesionálové. A lidé přesvědčení o tom, že to dělají pro tu správnou věc.

Tím posledním je předlistopadový velitel slánské tankové divize s excelentními vazbami v zemích bývalého Sovětského svazu a blízký přítel prezidenta Zemana Zdeněk Zbytek. Pouze prý přeposlal e-maily, které obdržel od svých známých, některým poslancům a senátorům. Sám k tomu uvádí: "Informace, které jsem o lithiu obdržel, jsem mailem přeposlal na soukromé maily - tak jak to dělám při zajímavých informacích běžně - desítce svých kamarádů a známých. Mezi nimi i řadě poslanců bývalé Poslanecké sněmovny a i některým bývalým i současným senátorům. S tím, že jsem je ale upozornil, že nemám možnost ony informace prověřit, zda jsou důvěryhodné, či nikoliv".

A tak aféra před volbami začala žít svým životem, když ji postupně přebrala i hlavní média.

Pomiňme teď skutečnost, jestli byla pravdivá a vážná nebo ne. Spíše ne, když už se o ničem nehovoří. Předpokládejme i to, že naši voliči jsou tak vzdělaní a inteligentní, že se podobnými fámami nenechali ovlivnit a volby by dopadly stejně, tak jako tak. Ale nemůžeme pominout, že se tu cizí mocnost snaží působit v oblasti vnitřní politiky a to nejen ovlivňováním voleb.

A co na to naše BIS (Bezpečnostní informační služba)? Ředitel BIS Michal Koudelka přispěchal 01.12. s prohlášením, že nemá informace o tom, že by snad u nás docházelo k nezákonnému ovlivňování voleb. A Koudelka dále pokračuje: "BIS ujišťuje občany České republiky, že intenzivně plníme úkoly, které ze zákona máme, neustále vyhodnocujeme veškeré informace a jsme připravení při jakémkoliv podezření na nelegální aktivity adekvátně reagovat." A tady už mám vážné pochyby o činnosti BIS. Tu aféru s lithiem musel vidět i slepý. A už zase začíná normalizačně mrazit. Obzvláště když si připomene zprávu BIS z roku 2016: "Ruskými prioritami pro rok 2016 byly vlivové a zpravodajské operace vedené v rámci či na podporu hybridní kampaně v kontextu ukrajinské a syrské krize. Oproti roku 2015 však v průběhu roku 2016 vzrostla role a intenzita aktivit ruských zpravodajských služeb na území ČR...".

Můžeme si položit otázku proč by to ti Rusové dělali? Co by z toho měli? Jsme přeci docela malá bezvýznamná zemička.

To v USA nebo třeba Německu je to jiné kafe. Odpovím příkladem.

Evropská komise v dubnu 2015 obvinila ruský plynárenský gigant Gazprom, že zneužívá svého dominantního postavení ve střední a východní Evropě a porušuje evropská pravidla hospodářské soutěže. Uvedla také, že v osmi zemích regionu, včetně České republiky, firma znemožňuje konkurenci na trhu se zemním plynem. Evropská Komise zahájila s Gazpromem řízení a pohrozila mu pokutou v přepočtu až 282 miliard korun.

V březnu letošního roku se pak ruský podnik v návrzích zavázal, že odstraní všechny smluvní překážky pro volný pohyb plynu na trzích ve střední a východní Evropě a učiní kroky k lepší integraci těchto trhů. Slíbil i změny, které zajistí, že ceny plynu budou stanovovány na základě tržních mechanismů.

A teď si představme, že bychom nebyli členy tak velkého a silného hospodářského celku jako je EU. A Gazprom by zde ty monopolní praktiky uplatňoval. Pohrozili bychom mu pokutou? Tak velkou? A co by udělal? Své monopolní praktiky by u nás omezil? Tomu nemůže přeci věřit ani prezident Zeman. Vydělával by u nás dál, monopolně, a pokud by se zachoval slušně, tak by si odpustil se nám zároveň vysmívat.

Takže je v zájmu Ruska rozložit EU. Rozložit jednotný trh a smluvně si zavázat jednotlivé státy. Na tom může Rusko jenom vydělat, hospodářsky.

Bohužel je nutno se obávat i toho, že ten druhý krok by mohl být i vojenský. Ukrajina nám to už tři roky ukazuje v přímém přenosu.

Tomáš Flaška

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

Bohužel pravda, jen helenka a Hanick tady budou něco řvát o tom že v USA mlátí černochy! :)))

Obrázek uživatele helena-kr

takhle blábolit může jen paranoik flaška se svým věrným nohsledem jany


Pojištění.cz - Nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Srovnejte si nabídky pojišťoven a sjednejte si nejvýhodnější pojištění ONLINE.