Skip to content Skip to navigation

Zastřelil zloděje? V pořádku, měl právo se bránit (Jan Ziegler)

Jan Ziegler24. března 2021,  18:54

Majitel domku ve Vochově na Plzeňsku rázně zúčtoval s člověkem, který se ho dnes v noci pokusil vyloupit.

Například v USA platí, že ten kdo bez souhlasu majitele vstoupí na soukromý pozemek, zaplatí i cenu nejvyšší.

Tak je tomu i v některých dalších státech. Soukromé vlastnictví je posvátné a nikdo nemá právo bez mého souhlasu vstoupit na můj pozemek. Zloděj neměl v drážním domku co dělat, majitel ho přistihl a zastřelil. Já si myslím, že by české zákony měly umožnit lidem bránit svůj majetek za jakoukoliv cenu. Zkrátka, vstoupíš bez dovolení na můj pozemek, mohu tě i zabít. Smrti darebáků není třeba litovat.

Ilustrační foto

Ilustrační foto (iDNES.cz)

Chápu, že majitel domku byl vystresovaný, když zjistil, že mu někdo ve tři ráno chodí po domě. Měl strach o sebe a o svoji manželku, a tak na zloděje vystřelil. I podle starosty obce se jedná o bezproblémovou rodinou, která nikomu neubližuje a teď by měl být slušný člověk skončit za mřížemi za to, že se pouze bránil neslušnému člověku, který se jej pokoušel vykrást. To v žádném případě, to bychom jen nahráli na smeč kriminálníkům. Ti musí mít v takových případech strach, že oni mohou dopadnout i velmi špatně, ne Ti, co se pouze brání.

Uvědomme si, že v současnosti bývají lupiči velmi agresivní a už se mnohokrát stalo, že člověka, který je přistihl, fyzicky napadli, zranili a v některých případech i zavraždili.

Známý cestovatel Miroslav Zikmund kdysi vzpomínal na svoji cestu do Austrálie, Jednou někde jeho výprava zastavila s autem a odpočívala. Najednou k nim přijel nějaký muž a ptal se jich, co tady dělají. A pak jim řekl, že on je majitelem toho pozemku, a je tu všude napsané, že je to privátní vlastnictví, oni na něj vstoupili bez jeho souhlasu a on by je za to mohl i zastřelit. Pak se sice domluvili, ale chápu zákony, které takovou obranu majetku umožňují.

ZDROJ

Jan Ziegler

Autor článku: