Skip to content Skip to navigation

Zeman nedá Drahošovi šanci vybrat premiéra, i kdyby s ním prohrál

Fórum: 

Výsledek obrázku pro miloš zeman zdraví22. ledna 2018,  22:16

I v případě že by Miloš Zeman neuspěl ve volbě prezidenta v souboji s Jiřím Drahošem, nedá svému soupeři šanci, aby to byl on, kdo vybere příštího premiéra.

"Pan Jiří Drahoš nebude mít příležitost pověřit," řekl prezident Zeman v televizi Barrandov. Zeman tím řekl, že v případě neúspěchu v hradní volbě, jmenuje premiéra do 8. března, kdy mu končí mandát. 

Mnohem horší by to podle Zemana premiér Andrej Babiš měl, kdyby současný prezident vyhrál. V takovém případě by podle Zemana byl dostatečný časový prostor pro to, aby si musel Babiš vyjednat potřebnou odporu ve Sněmovně.

Přec hlasováním o důvěře menšinové vládě, která před poslanci pohořela, Zeman novinářům ve Sněmovně řekl, že před tím, než splní svůj slib Babišovi, že ho podruhé jmenuje premiérem, bude od něj chtít, aby měl vyjednanou dostatečnou podporu ve Sněmovně. O den později také v televizi Barrandov upřesnil, že tím nevytváří tlak na premiéra, ale na politické strany, protože může nechat poměrně vládnout vládu bez důvěry v demisi.

Zeman před druhým kolem prezidentské volby změnil strategii a rozhodl se jít hned do čtyř televizních diskusí - na Novu, do televize Barrandov, na Primu i do České televize. Jen v úterý na Primě a ve čtvrtek ve veřejnoprávní televizi to ale bude duel. Drahoš se rozhodl, že stačí, když bude se Zemanem mluvit v televizi den dvakrát, když se prezident před prvním kolem systematicky vyhýbal diskusím se svými osmi soupeři a ke změně názoru ho přimělo až to, že výsledek prvního kola je pro Zemana nebezpečný.

číst dál