Skip to content Skip to navigation

Zřícenina hradu Valdek (Martina Moudrá)

Věž a zeďVěž a zeď (MM)12. března 2017,  16:08

Hrad Valdek už asi viděl každý, koho tahle kdysi nedosažitelná zřícenina nacházející se ve vojenském újezdu Brdy zajímala.

Konečně jsem se tam dokopala i já. A tohle jsem na místě zjistila:

 

Vřele doporučuji vyrazit v době, kdy jsou stromy bez listí, protože hrad je poněkud zarostlý.

Jak se tam dostat:

MAPA s vyznačenou polohou hradu ZDE

Nejbližší parkoviště: Neřežín - v obci u silnice směrem na Mrtník; vjezd na 1,5 km dlouhou odbočku vedoucí k parkovišti, které je v mapě "CHKO Brdy 1:25 000" vyznačeno přímo u hradu, je zakázán.

Nejbližší zastávka autobusu: Neřežín (Chaloupky) - u kapličky - jediný přímý spoj sem jezdí z nedalekého Komárova (přes Malou Vísku a Ptákov).

 

Valdek je poněkud zarostlý - pohled od paláce na věž

Valdek je poněkud zarostlý - pohled od paláce na věž (MM)

Jak je zřejmé z šedého boxu, na Valdek musíte dojít pěšky nebo dojet na kole, ať už z Neřežína (celkem asi 2 km) nebo odjinud, a to i přesto, že se u zříceniny nachází rozlehlé parkoviště a stav úplně přímé a zvolna stoupající příjezdové komunikace je velmi dobrý. Kapacita malého parkoviště v obci Neřežín není nijak oslňující.

Valdek tak, jak ho vidí turista, který uposlechne zákaz vstupu do objektu

Valdek tak, jak ho vidí turista, který uposlechne zákaz vstupu do objektu (MM)

Aby toho čirou náhodou nebylo málo, kromě zákazu vjezdu na parkoviště přímo u hradu je zakázán také vstup do areálu zříceniny a jejího těsného okolí. Hustota výskytu výstražných cedulí je zde opravdu neobvykle vysoká, nicméně jejich účinnost se limitně blíží nule, neboť zvídavý český turista neomylně a s úplným klidem vleze i tam, kam snad ani čert nemůže.

Dlužno poznamenat, že stav ruin hradu Valdek se na první pohled nijak neliší od jiných běžně navštěvovaných zřícenin, včetně těch, kde není vybíráno vstupné nebo je vstup na vlastní nebezpečí. Jinými slovy: našli bychom i podstatně zdevastovanější, leč přesto volně dostupné objekty tohoto typu.

Hrad je od přístupové cesty oddělen několik metrů hlubokým příkopem, který však lze snadno obejít. O něco obtížnější je pohyb kamenným mořem rozkládádajícím se jižně pod hradem (plocha cca 95x45m, slepenec).

Památce by prospělo odstranění náletových dřevin.

Věž a zeď

Věž a zeď (MM)

 

 

Úzký průchod v masivní hradbě hradu Valdek

Úzký průchod v masivní hradbě hradu Valdek (MM)

Valdek nestojí na kopci, ale pod ním, na okraji kamenného moře

Valdek nestojí na kopci, ale pod ním, na okraji kamenného moře (MM)

 

Západ slunce nad Brdy

Západ slunce nad Brdy (MM)

 

Martina Moudrá

Autor článku: 

Komentáře

Na Valdeku jsem byl před pár lety, ale normálně jsme dojeli až pod hrad autem a mám pocit, že tam ani žádný zákaz nebyl. Celkem hezká zřícenina, akorát to okolí takové trochu víc vojenské.


Pojištění.cz - Nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Srovnejte si nabídky pojišťoven a sjednejte si nejvýhodnější pojištění ONLINE.