Skip to content Skip to navigation

Marťan. Zmrtvýchvstání Ridleyho Scotta (Roman Potoczný)

4. října 2015,  08:28

Co byste dělali, kdybyste zůstali v bezvýchodné situaci? Zcela sami na opuštěné planetě? Ztraceni ve vesmíru? Já myslím, že bych se z toho pominul. Strachy.

Bezmocností. Smutkem. Beznadějí. Pokud bych nezačal něco dělat.

Ridley Scott je jedním z mých nejoblíbenějších režisérů. Ačkoliv nikdy nedostal za svou práci Oscara, v žánrech, do kterých se pustil, patří jeho filmy k těm nejlepším. V žánru road movie („Thelma a Louise“), válečného dramatu („Černý jestřáb sestřelen“), historického filmu („Gladiátor“, „Království nebeské“), romantiky („Dobrý ročník“) a především v žánru sci-fi („Vetřelec“, „Blade Runner“).

Přesto v uplynulých letech svým fanouškům moc radosti neudělal. „Robin Hood“ nudil, „Prométheus“ vyloženě zklamal, „Konzultanta“ Scott dodělal pouze z úcty ke svému zesnulému bratrovi Tonymu a nebyl to jeho šálek kávy. Ani „Exodus“, kde se vrátil ke svému nejúspěšnějšímu, historickému žánru, nebyl přijat s nadšením kritiky, ani diváky.

Jeho nejnovější film „Marťan“ („The Martian“) se povedl. Není vlastně ničím nový. Astronaut Mark Watney (Matt Damon) je „zapomenut“ na Marsu. Na planetě, kam se letí několik měsíců a kde má zásoby sotva na několik týdnů. Připomíná trosečníka Toma Hankse. Pokusy o jeho záchranu připomínají záchranu Apolla 13. Vesmír ve 3D jsme již viděli v „Gravitaci“. O mnoha vědeckých aspektech pokusů o jeho záchranu by se dalo s úspěchem diskutovat. Na rozdíl od těch lidských.

Ale celý film neuvěřitelně „odsýpá“. V každém okamžiku jsou oba hlavní hrdinové příběhu, herec Matt Demon a režisér Ridley Scott pány situace. Matt Damon hraje nejlépe v životě. Neschovává se pouze za svůj úsměv, ale je uvěřitelným člověkem, který bojuje o přežití, ačkoliv občas podléhá pocitu strachu, bezmoci, smutku a beznaději. V jeho počínání se zrcadlí vědomí, že v životě má smysl každý nádech, další den, další chvíle, kdy má člověk možnost se podílet na něčem větším, než je on sám.

Damonovi zdárně „statují“ především Kristen Wiig („Paul“), Chiwetel Ejiofor („12 let v řetězech“), Jessica Chastain („30 minut do půlnoci“), Michael Peňa („World Trade Center“) a další. Kamery se zhostil Dariusz Wolski („Alenka v říši divů“, „Piráti z Karibiku“), který se Scottem spolupracoval na všech jeho posledních filmech. Hudba tvoří u „vesmírných ság“ tradičně důležitou složku a Harry Gregson-Williams („Shrek“, „Telefonní budka“ , „Království nebeské“) ji zvládl s bravurou skladatele, prověřeného mnoha filmy.

Marťan“ se mi zatím z letošních velkofilmů líbil nejvíc. Ridley Scott odvedl profesionální práci, kterou Matt Damon okořenil výkonem, jenž by si zasloužil minimálně nominaci na Oscara. Film přináší ideální kombinaci vesmírné fantastiky, romantiky, humoru a napětí. V kině jej má smysl vidět ve 3D, které v tomto případě přináší, na rozdíl od celé řady jiných filmů, skutečně další rozměr. Rozhodně doporučuji návštěvu kina. Třeba se tak "i s vaší pomocí" vrátí Marťan Matt Damon domů, ačkoliv o to jde v tomto filmu, dle mého názoru, až na druhém místě.

Moje hodnocení: 90%

Roman Potoczný

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

Film super, khiha jeste lepsi *good*