Skip to content Skip to navigation

Naší největší silou je soucit, říká Merkelová. Ne. Proti nelegální zbrani je zbraň legální (František Matějka)

24. července 2016,  21:03

Odzbrojení Němci byli konfrontováni se silou nelegálně držené palné zbraně. Obranou proti důsledkům činů lidí s takovou zbraní je prý otevřenost a soucit ostatních. Není.
Proti nelegální zbrani je potřeba postavit zbraň legální.

Odzbrojit civilisty už zkoušeli na evropském kontinentu Josef Stalin, Adolf Hitler nebo Benito Mussolini. Jaký je stav v Německu dnes? Pokud máte povolení k držení palné zbraně, nesmíte ji nosit pro svou obranu. Můžete ji pouze(!) vlastnit či přepravovat a to výhradně v uzamčené schránce. Pokud byste ji chtěli nosit, museli byste si požádat, prokázat, že vám jde reálně o život či zdraví (doložit, že vám například někdo už věrohodně vyhrožoval smrtí) a vyčkat schválení státní mocí. Museli byste také uzavřít pojištění odpovědnosti a hlavně, vážení, byste museli pracovat v určité profesi. Pokud nejste profesionální politik, právník, soudce, klenotník nebo zaměstnanec vybrané bezpečnostní agentury (ne všech), máte jako běžný občan prostě smůlu. Naprostá většina žádostí civilistů je státní mocí zamítána. Tolik k legálně drženým palným zbraním (více o vývoji německé legislativy od druhé světové války najdete zde). U zbraní ostatních na tom nejste o moc lépe. Pokud se chcete bránit útočníkům v Německu, zbývá vám v podstatě jen pepřový sprej. Nemám, co bych dodal.

No a pak tu máme palné zbraně držené nelegálně, jako byla ta v Mnichově. Jeden ze svědků dokonce vypověděl, že s útočníkem se zbraní v ruce mluvil přibližně dvě minuty, než začal střílet. Jemu se podařilo utéct, jiní tu šanci nedostali. A jak už to u násilných trestných činů, které mají své mrtvé a tím i mediální publicitu, bývá, vylezou politici s prohlášeními. „Nikdo si nepřeje stát, který bude na všechno absolutně dohlížet, a který by byl potřeba pro zajištění absolutní bezpečnosti,“ sdělil národu šéf úřadu kancléřky Merkelové Peter Altmaier. Jistě, ono to taky doposud nešlo, nejde to ani dnes a nepůjde to nikdy. Absolutní bezpečnost si nezajistí ani ten, kdo palnou zbraň pro svou obranu nosí, jen má větší šanci. O tom to je. A kancléřka Merkelová? Místo vzkazu ve smyslu „uvolníme držení zbraní civilisty, protože už z principu není v silách státní moci zajistit vaši absolutní bezpečnost“, k čemuž měl podle mě ve Francii přistoupit místo prázdných řečí po teroristickém útoku i prezident Hollande, přišla se slovy „naší největší silou je otevřenost a soucit“.

Kéž by se místo těch slov o soucitu a otevřenosti proti důsledkům podobných útoků stala největší silou prostě zase přirozená síla. Kéž by se útočník s nelegální zbraní v ruce stal cílem civilistů, kteří ve své ruce drží zbraň legální. Znovu je na místě zopakovat, že v České republice máme jeden z nejlepších zbraňových zákonů pro civilisty na světě. Podle hodnocení žebříčku Global Peace Index, který vydává každoročně Institute for Economics and Peace, jsme desátým nejbezpečnějším místem mezi 162 státy. Nenechme si to vzít harmonizací práva EU a nadiktováním pravidel většinovým hlasováním Německa, Francie a dalších států, které občany v minulosti odzbrojily. A pokud by k tomu mělo dojít, přičemž právo držet a nosit zbraň pro ochranu nejen svého života a zdraví považuji za jeden ze základních projevů respektu státní moci k občanským svobodám, pak ať chcete nebo ne, jedinou cestou je czexit. Všechno ostatní je jen o míře ohnutí hřbetu, ale ohnutí to bude v každém případě.

František Matějka

Autor článku: 

Komentáře

Já osobně jsem pro vyzbrojení občanů ČR. Rozhodnutí EU jsou v omezování legálně držených zbraní naprosto debilní. Ale samotné ozbrojení občana není všespasitelné. Občan musí umět se zbraní zacházet a to hlavně ve stresových situacích. To nevyřeší pouhá návštěva střelnice a střelba na sportovní papírový terč. Nevycvičený střelec může postřílet daleko více lidí, než samotný terorista. To potom střílí každý po všem, co střílí. Zažil jsem to na vojně, kde jeden voják se dostal k samopalu a munici, chtěl se prostřílet do NSR a bylo to v noci. Stříleli všichni ve strážních stanovištích a vlastně ani nevěděli proč a po čem střílí. Odkud se střílelo, tam se i mířilo a střílelo. Proto opakuji. Neomezovat legálně držené zbraně a nevystavovat vlastní občany rizikům napadení. Ale povinně cvičit obrannou střelbu min. 1x měsíčně. A že na letišti chodí policisti se samopaly? Co by tam asi s nimi při napadení dělali? To by stříleli dávkami mezi lidmi? Daleko efektnější by byl civil se skrytou zbraní v ráži 6 mm, což by na zastřelení útočníka zcela stačilo. A je zcela zbytečné přemýšlet o ráži potřebné k zastavení útočníka. A postup našich orgánů činných v trestním řízení s prosazováním ušetření života pachatele? Prostě zaútočil a musí si být vědom, že ho to může stát i život. Jinak je to zvrácené myšlení a různí drbani toho zneužívají v požadování náhrad škod, bolestném a pod. Naše soudy jim samozřejmě rády vyjdou vstříc a občan, co se legálně bránil nebo bránil zájem státu se nakonec musí bránit státu jako takovému.
Obrázek uživatele holcman

Píšete to docela hezky, ale co se týká Matějky, tak na něho a podobné týpky bych vůbec nespoléhal.

Obrázek uživatele hanick

Souhlasím a kladl bych podmínky pro držitele ZP a zbraní - psychologické vyšetření, prokázat umění zacházení se zbraní nejméně každých 5 let na střelnici. Pro držitele zbraně platí toto staré pravidlo: "Snaha zbraň nikdy nepoužít. Když ji jednou vytáhneš, musíš ji pak použít v každém případě"

Obrázek uživatele holcman

Jenom pistolníkovy silný kecy, populistické poučování a chvástání. :-((
Kde jste byl Matějko, když se teď střílelo v Mnichově nebo předtím v Paříži? Kde jste byl pistolníku Matějko, když imigrant sekal mačetou do těhotné ženy, když v Nice vražedný magor vjížděl kamionem do davu lidí nebo když u nás pošuk málem vystřílel celou restauraci a jiný zadlužený pošuk střílel na exekutora? Kde jste byl vy namachrovaný matěji? S takovými, jak vy to tak určitě vytrhneme, podezřelé styky a kontakty na podvodníky, estébácké poskoky a zločineckou galerku a ještě má kvéra u sebe. Sám jste taky jel v tunelech a křivárnách. Bílý kůň finanční mafie, obrovský dluhy do dneška a možná i toho exekutora pořád na krku, co? Matěj desperados. Ale hlavně, pořád lézt někomu mocnýmu a vlivnýmu do zadele, tlačit se zase do politiky, tam se válej prachy, že jo? Tohle vám nejvíc slušelo, Matějko!.....
http://blogadmin.idnes.cz/blog/6820/143936/cestna_straz.PNG
Jste dávno profláknutý, Matějko, že se nestydíte!

Podobní týpci.
Znám dost lidí, co legálně vlastní zbraně, cvičí s nimi a co je nyní EU chce odzbrojit. S politováním musím ale říci, že nikdo z okruhu mých přátel se nejmenuje Matějka. A přesto jim věřím více, než kecalům a kritikům podporujícím současné politiky a EU.

Obrázek uživatele hanick

Je to jednoduché, pane Matějka.
Doozbrojit občany je vlasteneckou povinností představitelů národa. Naučme se bránit sami sebe, komunisté nás přesvědčovali, že nepřítel je pouze jeden a socialistická lidová armáda a Sbor národní bezpečnosti nás chrání, jako oko v hlavě. Dnešní situace vyžaduje, aby vetřelec, terorista nebo kterýkoli nepřítel věděl, že řada občanů může být ozbrojena. Když tomu tak bude - jsem zvědav, kterého pitomého fanatického teroristického šmejda napadne vytáhnout veřejně svou nelegální zbraň - nejsou to takoví hrdinové, jak se nám zdá. Horší věci ovšem nastanou, když se u nás začnou objevovat veřejné sebevražedné útoky. Proti nim je téměř nulová možnost obrany - snad pouze jediná k maximální možnosti zabránění: Zavést heslo španělských komunardů No passaran!