Skip to content Skip to navigation

Babišovky nesbírám (Tomáš Flaška)

Související obrázek12. září 2017,  7:57

To je kouzelná formulka, kterou s oblibou používám v každé hospodě.

A srdce mi lahodí, když vidím ty reakce. Lidé si vždy pomohou, a je jedno jaký "génius" zrovna vládne.

Většinou na výletu si objednám něco k pití a rovnou hlásím: "Já vám to hned zaplatím, a Babišovky nesbírám". V podstatě všichni se hned zasmějí. Takové ty větší, lepší, dražší hospody my k tomu dodají: "Ale já vám ji stejně musím dát". Ty menší venkovské poděkují, vezmou si peníze i s dýškem a je vyřízeno. A proto dle mě i nadále přežívají.

Když se zaváděla EET (= Elektronická Evidence Tržeb) tak mnozí odborníci varovali, že to bude mít za následek zavírání malých vesnických hospůdek a krámků. Například předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček uvedl: "My tvrdíme od začátku, že smysl EET má, ale pro ty, co dělají stovky až tisíce transakcí denně. Pro ně je to systém, který může třeba i zjednodušit celý režim. Na druhou stranu pro mikrofirmy, které dělají desítky nebo jednotky transakcí denně, nebo pro ty nejmenší živnostníky je to systém zbytečný."

Podobně hovořila i Hospodářská komora: "Už v počátcích diskuse o zavedení EET v České republice jsme apelovali na ministerstvo financí, aby přehodnotilo, které osoby by měly vůbec, anebo alespoň v prvních letech, podléhat evidenční povinnosti. Prosazovali jsme, aby místo nepřehledných výjimek, koho, v jakém režimu a zda vůbec by se měla EET týkat, by stát měl zohledňovat obrat živnostníků a podnikatelů," uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

Přesto ministr Babiš a hnutí ANO za souhlasného pokyvování ostatních koaličních partnerů EET protlačilo v podstatě v té nejtvrdší variantě. Ukázalo se že varovné hlasy měly pravdu. Zavřelo mnoho malých podniků na venkově a ostatní restaurace díky úbytku konkurence zdražily, byť jim byla snížena DPH. A zřejmě si toho všimli i v hnutí ANO, protože části jejich volebního programu jsou výsměchem. Doslova a do písmene nejen drobným podnikatelům, i všem návštěvníkům hospod, kteří platí víc a koneckonců i všem občanům, protože se asi domnívají, že jsme nesvéprávní.

Z toho jejich volebního programu:

Z povinnosti evidovat tržby vyjmeme:

  • fyzické osoby s paušální daní a obratem do 500 tisíc korun ročně,
  • veřejně prospěšné poplatníky s obratem do 1 milionu korun ročně, kteří v rámci pořádaných a dopředu nahlášených akcí evidují své tržby mimo prostory stálé provozovny vybavené EET,
  • bufety a obdobná zařízení ve školách a v provozovnách dětských táborů nebo dětských zájmových kroužků,
  • online platby,
  • prodeje vánočních kaprů při řádném nahlášení předem.

Jinými slovy přiznávají, že to fakt bylo špatně a je potřeba dát na ta slova odborníků, která jsem již citoval výše. Je lepší, že dochází k sebereflexi, než aby hnutí ANO stále trvalo sveřepě na svém nesmyslu. Ale bohužel, zavedením dalších výjimek se celý systém ještě více znepřehlední a poskytne možnosti kliček a obcházení. Jako ostatně každý složitý zákon, jak je u nás zvykem.

Další změnou v EET by mělo být to, že v provozovnách už nebudou muset viset informační tabule, že zde evidence probíhá. Ty nyní ze zákona musí mít každý na viditelném místě. Pokud ceduli nemá, hrozí mu za to pokuta.

Tak si to shrňme. Přes varování odborníků to museli zavést všichni. Ti co podnikání nevzdali, tak investovali nejen do informačních cedulí, ale i do zavedení EET, a to jak hardwarově, tak softwarově. Pokud se jim povinnost provozovat EET zruší, tak tyto peníze prostě jakoby proletěly komínem. Omluví se jim někdo? Uhradí jim to někdo? I kdyby k tomu došlo, tak určitě z kapes nás všech, že by se na ně Agrofert a jeho věrní poslanci skládali, tomu nemůže věřit nikdo na světě.

Ty škody už jsou ale napáchány a jsou neodstranitelné, pro všechny. Nebo si snad hnutí ANO myslí, že odstraněním povinnosti provozovat EET pro některé subjekty tyto i ostatní zlevní na úroveň před těmito nesmyslnými manévry?

To si pan velkomiliardář nemohl zaplatit dostatek odborníků, kteří by mu naprosto přesně dopředu řekli, co bude zavedení EET znamenat v jednotlivých segmentech trhu služeb než toto bezhlavě, tvrdohlavě, ale především tupohlavě prosadil? Ostatně na poradce má fondy i ze státního rozpočtu a nemusí se demonstrativně vzdávat svého ministerského platu.

Aby bylo jasno - jsem pro zrušení EET v této podobě. To je v pořádku. Ale pokud mi to tvrdí někdo, kdo jí nejdříve prosadil a zavedl, tak mu nemohu z jeho volebního programu věřit ani řádek. O čem nám za 4 roky zase řekne, že se vlastně spletl? Na čem nám opět dokáže jak amatérsky řídí záležitosti této země?

Takže ANO, ať budoucí vláda zruší EET aspoň pro ty nejmenší, ale prosím ať už u toho nesedí amatérští experimentátoři z party od Čapího hnízda.

Tomáš Flaška

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele helena-kr

taky babišovky nesbírám ale to neznamená ,když vidím jak se ho naše zlodějská kamarila bojí ,že ho třeba nebudu volit


Pojištění.cz - Nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Srovnejte si nabídky pojišťoven a sjednejte si nejvýhodnější pojištění ONLINE.