Skip to content Skip to navigation

Velorex? V celém širém světě nepřekonatelné vozidlo. (Jaromír Šiša)

article_photo4. ledna 2021,  13:28

Přinášel a stále přináší majiteli nekonečné rozptýlení při údržbě, uspokojení z pohodlné jízdy, obdiv okolí a zážitky z cestování s jiným vozidlem nemožné.

Například v autokempech se mi osvědčila metoda určování ceny podle

VŠECHNY FOTKY JSOU MOJE A VĚTŠINA KLIKACÍ

stop. Stačila lopata sypkého materiálu. Přejel jsem pohozenou testovací plochu a zjištění, že trojstopá vozidla v ceníku nejsou, mně dávalo dokonalý prostor ke smlouvání.

article_photo

Zimní provoz však plachtě nepřirostl. I když byla cesta prohrnutá, ale uježděná, zadní kolo cestovalo od mantinelu k mantinelu a žádným vítězstvím nebyly ani dvě vyjeté koleje. Zadní kolo si střídavě a nekontrolovatelně vybírá svoji stopu, a tak mořskou nemocí by trpěl i protřelý kapitán ropného tankeru.

article_photo

Ale v zimě se dal program slušně korigovat.

article_photo

A nebo pěší návštěvou Brna.

article_photo

Západní turisté, obdivující krásy Česka, cíl zásadně změnili, když je Velorex předjel. Od prvního úžasu, že něco takového vůbec může jezdit, až po uznalé pohledy k řidiči, ochotného usednout za volant.

article_photo

Po bližším seznámení však byli šokováni technickým náskokem rozvíjejícího se socialismu. Tipnutí cigára ubroušením za jízdy o vozovku, mobilní sedadla do stanu místo nafukovacího lehátka, tachometr do 140 km za hodinu a klimatizace srolováním nebo odepnutím karoserie

article_photo

a především nedostižné 4 rychlosti dozadu. Nad tím někteří i zkameněli.

article_photo

Vozítko určené pro invalidy, se během chvilky může změnit v bojové vozidlo. Přimontovat kulomet na libovolnou trubku rámu není problém a výstup z převráceného vozidla je technicky stejný, jako tankovým poklopem, ale mnohem rychlejší. Pancéřování sice nedosahuje nejvyšší kvality, ale k základní výbavě patří šicí souprava. Hlavní devízou je však spolehlivost, dokonalá kouřová clona, nízká silueta, průchodnost terénem a především dechberoucí bojový vzhled.

article_photo

Není divu, že Velorex přispěl ke světovému míru víc, než Střední skupina sovětských vojsk. Už jen možná rychlost mobilizace velorexových jednotek naháněla imperialistům hrůzu. Nastartovat se dal páčkou, pákou nebo rychlým rozběhnutím a nasednutím.

article_photo

Ale svoje uplatnění našel především v mírové době a v mnoha případech byl nedostižný. Například svatební stuhy se špendlily přímo do karoserie.

article_photo

Není tajemstvím, že dopravní policie měla pro řidiče velorexů slabost. To co by jinde řešila pokutou, u velorexů jen domluvou.

article_photo

Další výhodou je, že se dá použít jako nakupovací taška s rozšířenou ložnou plochou. Do vozidla se vešly nadrozměrné náklady, aniž by bylo třeba na konec připevnit červený hadr.

article_photo

Samozřejmě že Velorex má svoje muzea, například na zámku v Novém Městě nad Metují nebo v České Třebové, kde vlastně vzniknul.

article_photo

Revoluční stroj měl mnoho variant vylepšení nebo vybarvení,

article_photo
article_photo

ale zrovna tak se stále cení jeho originální podoba a

article_photo

jako správná mediální hvězda se každý snaží o společné foto.

article_photo

Zbývá už jen přezdívka. Jak libo. Plachťák, Hadrák, Prchající stan, Splašené trubky, Plátěný tatraplán, Montgomerák, Hadrolet, Hadroéro, Baťoh na mrzáky nebo krajkovaný gentleman.

article_photo

Na závěr důkaz, že naše rodinné auto byl právě Velorex, i když na fotce nejsem přímo já, ale rodiče, švagrová a neteř.

article_photo

 

Jaromír Šiša

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

Nádhera,  to vozítko má prostě svoje kouzlo.