Skip to content Skip to navigation

Kdo je tady rasista? Romea? (Tomáš Flaška)

Tomáš Flaška1. července 2021,  9:07

Nějak jsem nevěnoval pozornost událostem v Teplicích.

Prostě policejní hlídka zaklekla a zatčený zemřel. Nestává se to, proto se to prošetří.

V duchu dobrých tradic se žádná média nezmínila o tom, že ten mrtvý je Rom. Zprávy hovořily pouze o tom, že zemřel až následně v sanitce, že byl zdrogovaný, že se vše bude vyšetřovat. Prostě dle mě běžný postup a nijak jsem nečul čertovinu.

Až se ozvala organizace Romea. Doposud jsem o nich moc nevěděl. Ale najednou jsem se dozvěděl, že ten mrtvý byl Rom a srovnávali ho s Floydem. I nadále věřím v nezávislé vyšetřování, ale díky organizaci hájící Romy, jsem se dozvěděl, že Rom je rošťák. Opět sklouzla do stereotypu dřívějších dob, kdy se o diskriminaci a vylučování dalo hovořit. Romea opět rozdmýchala staré vášně. Příslovečně propásla ten okamžik, kdy měla mlčet.

Vsadil bych se, že kdyby ten mrtvý byl Vietnamec, Ukrajinec, Indián, nebo nedej bože bílý Čech, tak by tato organizace necekla ani slovo. Ale díky ní teď vešlo ve známost, že ten mrtvý v Teplicích nebyl obyčejný feťák a násilník. Díky Romee víme, že to byl Rom. A vášně planou, polívčičku si přihřívá kdekdo, i EU a zase se budeme segregovat.

Mají tohle ty organizace hájící zájmy Romů zapotřebí? Vždyť tímhle kouskem shodili dobrých pár let, ne-li desetiletí, dobré práce na zem. On už takhle stačí s poklekáváním rasismus na ruby (proč se mám omlouvat za něco co jsem neudělal, neschvaluji to, nemám s tím nic společného, ale mám smůlu že jsem bílý?) A teď tedy Romea přilila olej do ohně. Kdyby aspoň oprávněně. Ale oni ani nepočkali na to, až se to někdo třeba místo vyšetřování pokusí zamést pod koberec. Pak by jejich reakce byla na místě. Takhle na sebe zase strhávají pozornost a bohužel i hněv.

Tomáš Flaška

Rubrika: 
Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

Jednoduchá otázka,  jednoduchá odpověď - Romea